Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2022. Kiedy wypada święto pączka i faworków?

 Ewa Rosiecka
23.02.2022 09:37
Tłusty czwartek to święto, w którym wolno spożywać słodkości bez żadnych ograniczeń
Tłusty czwartek to święto, w którym wolno spożywać słodkości bez żadnych ograniczeń (GettyImages)

Tłusty czwartek to święto wszystkich łasuchów. W ten dzień bez wyrzutów sumienia możemy zajadać się pączkami, faworkami, oponkami czy też lodami i innymi słodkościami. Wielu z nas zastanawia się, kiedy będzie tłusty czwartek w 2022 roku? Kiedy będziemy mogli bezkarnie spożywać pączki w dużych ilościach? Zapraszam do lektury!

spis treści

1. Tłusty czwartek - co to za święto?

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek karnawału. Obchodzimy go dokładnie 52 dni przed Wielkanocą, która jest świętem ruchomym, zatem i tłusty czwartek z roku na rok obchodzimy innego dnia. Może wypaść między 29.01. a 4.03.

Dawniej nazywany był:

  • zapustami;
  • karnawałem;
  • ostatkami;
  • mięsopustem.
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

W Polsce oraz katolickiej części Niemiec istnieje przyzwolenie na objadanie się w tym dniu. Według tradycji dzień ten został wyznaczony, aby można było pozbyć się zapasów pozostałych po zimie, a jednocześnie uniknąć pokusy objadania się w nadchodzącym Wielkim Poście. Następna środa po tłustym czwartku to Środa Popielcowa, która post ten rozpoczyna.

Faworki, pączki, oponki serowe. Pyszne słodkości na tłusty czwartek
Faworki, pączki, oponki serowe. Pyszne słodkości na tłusty czwartek

Faworki, oponki, pączki czy chruściki. Wszystko to doskonale znamy, ponieważ raz do roku zajadamy się

przeczytaj artykuł

Ciekawostką jest, że początkowo przyzwolenie na objadanie się przed postem miało miejsce we wtorek przed Środą Popielcową. Polski naród jednak słynie z zamiłowania do biesiady, stąd też święto to wciąż przesuwano, zachowując jednak szacunek dla tradycji.

Aby można było biesiadować od początku tygodnia - od poniedziałku, należałoby przygotować jedzenie dzień wcześniej. Jest to w kulturze chrześcijańskiej dzień święty (niedziela), w sobotę zaś pracowano tylko przez połowę dnia. W piątek Jezus umarł na krzyżu, więc naturalnie wybór padł na czwartek i dlatego też dniem łasuchowania jest czwartek.

2. Przysmaki na tłusty czwartek

W tłusty czwartek zajadamy się faworkami (inaczej zwanymi chrustami), pączkami, oponkami, donatami, ciastkami wszelkiego rodzaju, cukierkami i wszystkim innym co słodkie i pyszne.

3. Kiedy będzie tłusty czwartek w 2022 roku?

W roku 2022 tłusty czwartek obchodzimy 24.02. W poprzednim roku święto pączka i faworków wypadało 11.02, w następnym roku zaś będziemy je obchodzić 16.02.

Sprawdzone przepisy na tłusty czwartek
Sprawdzone przepisy na tłusty czwartek

W tym dniu można przymknąć oko na wszystko, co kaloryczne i pozwolić swoim dzieciom na kuchenne szaleństwo. Do tego

przeczytaj artykuł

4. Od kiedy obchodzimy tłusty czwartek?

Tłusty czwartek to bardzo stara tradycja, sięgająca jeszcze czasów pogaństwa. W tym dniu świętowano odejście zimy i przybycie wiosny. Zajadano się tłustymi potrawami, najczęściej mięsnymi, a popijano je winem lub wódką. Przystawkę stanowiły pączki nadziewane słoniną, zrobione z ciasta chlebowego.

W XVI wieku popularność zyskały pączki w słodkiej wersji, jednak były one nieco inne, niż te, które znamy - w środku ukryty był mały migdał lub orzeszek. Osoba, która trafiła na taką sztukę, mogła spodziewać się dostatku i powodzenia w życiu.

Puszyste pączki nie tylko na tłusty czwartek (WIDEO)
Puszyste pączki nie tylko na tłusty czwartek (WIDEO)

Każdy ma czasem ochotę na coś słodkiego, a zwłaszcza w tłusty czwartek. Spróbuj puszystych, domowych

przeczytaj artykuł

W Małopolsce istnieje legenda związana z tłustym czwartkiem. Według przekazów dzień ten nazywany był combrowym czwartkiem, nazwanym tak od żyjącego w XVII wieku burmistrza Krakowa o nazwisku Comber (brak jest dowodów potwierdzających, że taka postać rzeczywiście istniała).

Burmistrz ten słynął ze swojej surowości, miał opinię człowieka złego i podłego wobec kobiet handlujących na rynku. Legenda głosi, że Comber zmarł właśnie w tłusty czwartek, z tego też powodu co roku przekupki na targu urządzały tańce i zabawę. Według przekazów zaczepiać miały Panów, którzy pojawili się na rynku, zmuszały ich do tańców, a nawet do oddania wierzchniej odzieży, aby odbić sobie krzywdy, jakie doznały od zmarłego burmistrza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze