Tatuaże z henny mogą uczulać
"Cieszą oko. Są bezpieczne i same schodzą ze skóry. A do tego możemy wybierać z różnorodnych wzorów". Tak prezentuje się reklama tatuaży z henny. Kuszą wszystkich: i małych, i dużych. Jak się jednak okazuje, mogą być również bardzo niebezpieczne. Szczególnie jeśli jesteśmy uczuleni na występujący w nich barwnik.
Objawy alergii widać już po kilku dniach. Na ciele pojawia się zaczerwienienie, małe krostki, a niekiedy nawet ropiejące wrzody. Tatuaż z henny będzie zdobił ciało przez kilka tygodni, ale blizny, jakich można się nabawić, zostaną z nami na lata.
Tatuaże henną są wykonywane od stuleci. Są popularną alternatywą dla tatuaży trwałych. Henna trzyma się zazwyczaj od 1 do 6 tygodni, w zależności od sposobu pielęgnacji, miejsca wykonania i czynników charakterystycznych dla naszego ciała, takich jak np. pot.
Zanim zdecydujemy się wykonać jakiś wzór na stałe, możemy zdecydować się właśnie na wykonanie tatuażu henną. Rysunek sam zniknie - oczywiście pod warunkiem, że nie jesteśmy uczuleni na składnik henny. I o ile mamy do czynienia z prawdziwą henną, a nie z domieszkami.
Sprawdź koniecznie:
1. Niebezpieczna moda
Tatuaże henną są popularną alternatywą dla tatuaży trwałych. Henna trzyma się zazwyczaj od 1 do 6 tygodni. Takie tatuaże kuszą przede wszystkim dzieci. Niestety, jak czytamy na forach internetowych dla rodziców, skutki wakacyjnego szaleństwa mogą mieć konsekwencje na wiele lat.
"Moja 7-letnia córka na wczasach miała na ramieniu zrobiony tatuaż z henny. Po 10 dniach w miejscu tatuażu pojawiło się uczulenie. Obecnie smaruję tatuaż maścią sterydową i podaję doustnie leki. Smarujemy już ponad tydzień i nie ma efektu. Czy po takim tatuażu może zostać blizna?" - pisze na forum internetowym jedna z matek.
"Mój syn w zeszłym roku zrobił sobie taki tatuaż na ręku. Niestety, przez rok aż do tych wakacji nosił ślad pająka na ręku. Na początku przez kilka miesięcy było coś jak blizna. Stosowałam najróżniejsze maści. Około wiosny już miał tylko tylko biały ślad i jakby nowy naskórek. Po opaleniu ręki na razie śladu nie ma. To zależy od skóry, mój drugi syn miał taki sam tatuaż i po 2 tygodniach już śladu po nim nie było. Mimo wszystko, więcej tego dziadostwa nie zrobię, bo kilka miesięcy naprawdę brzydko to wyglądało" - dodaje inna.
(Zachowanie pisowni oryginalnej - przyp. red.)
2. Czy każdy może być uczulony?
- Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – mówi dermatolog Łukasz Preibisz. - U każdego z nas może dojść do reakcji alergicznej. Substancje, które są zawarte w hennie mogą podlegać fotoaktywacji. Sam miałem przygodę z tatuażem z henny. Zrobiłem ten sam błąd. Świeżo wykonany tatuaż wystawiony na działanie słońca. Po tygodniu nie było śladu po ciemnym tatuażu, za to pojawiły się w tym miejscu czerwone kropki. To była reakcja alergiczna. Jednak jeżeli chodzi o dzieci, tu radziłbym zachować ostrożność. Należy pamiętać, że skóra dziecka jest wrażliwsza – mówi Preibisz.
- W swojej praktyce lekarskiej często spotykam się z osobami, które padły ofiarą reakcji alergicznej. Raz nawet miałem pacjentkę, u której reakcja uczuleniowa powstała po wykonaniu henny na brwiach. To są rzadkie przypadki, ale jak widać, obecne - mówi dermatolog Preibisz.
Sprawdź koniecznie:
"Mamo chcę tatuaż". Jak rozmawiać ze zbuntowanym natolatkiem?
3. Jak leczyć?
- Objawy są bardzo uciążliwe. Reakcja alergiczna ujawnia się poprzez swędzenie. Nie można wytrzymać, żeby nie drapać. Dlatego trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Nie pomogą żadne domowe środki. Im dłużej utrzymuje się alergia, tym gorzej dla nas. Lekarz najczęściej przepisze leki doustne i maść, która złagodzi swędzenie. To najszybszy i najprostszy sposób – zapewnia dermatolog.
4. Tatuaż z henny a skład
- Tradycyjna i bezpieczna pasta z henny składa się ze sproszkowanych liści henny, soku z cytryny, przypraw i naturalnych olejków. Sproszkowane liście henny mają kolor od zielonego do brązowego. Pasta z naturalnej henny ma ziołowy zapach i jest koloru zielonego lub brązowego, nigdy czarnego. Naturalna henna barwi skórę na pomarańczowo, dopiero później kolor ciemnieje do brązowego, przechodzi w odcienie rudości i kasztanu – wyjaśnia kosmetyczka Ewelina Rapcia.
Co jeszcze warto wiedzieć? - Tradycyjne mieszanki z naturalnej henny potrzebują co najmniej godziny, żeby dobrze zabarwić skórę. Zazwyczaj artyści radzą, aby zostawić pastę tak długo, jak się da. Ważne jednak, by tatuażu nie wystawiać na słońce. Może wtedy dojść do reakcji alergicznej – mówi Rapcia.
Moda na tatuaże przemija. Zanim ulegniemy namowom dzieci na egoztyczną pamiatkę, warto mieć na uwadze zagrożenia jakie płyną z pochopnej decyzji. Skutki mogą być odczuwalne przez całe życie.