Trwa ładowanie...

Co zrobić, gdy nastolatek chce tatuaż?

Avatar placeholder
Weronika Misiuk 06.02.2015 11:02
Co zrobić, gdy nastolatek chce tatuaż?
Co zrobić, gdy nastolatek chce tatuaż? (Zdjęcie nastolatki / Shutterstock)

Okres dojrzewania to czas, w którym nastolatek lubi podejmować nowe wyzwania, próbować nowych rzeczy, nawet gdy są one sprzeczne z ogólnie panującymi zasadami. Młody buntownik chce za wszelką cenę podkreślić swoją niezależność, zwrócić na siebie uwagę poprzez ubiór, styl życia, oryginalne zainteresowania itp. Co zatem zrobić, gdy twoje dziecko oznajmia ci, że chce sobie zrobić tatuaż?

spis treści

1. Najważniejszy jest spokój

Bardzo często rodzice, słysząc o nowym wspaniałym pomyśle dziecka dotyczącym tatuażu, wpadają w szał. Niestety taka postawa odniesie skutek odwrotny od zamierzonego, nastolatek i tak będzie chciał postawić na swoim i sprowokuje cię do kłótni. Reagowanie krzykiem w takim przypadku nie doprowadzi do niczego dobrego.

Pamiętaj, że skoro twoje dziecko przychodzi do ciebie i mówi ci szczerze o swoich zamiarach lub problemach, oznacza to, że darzy cię zaufaniem i często, nie zdając sobie z tego sprawy, w głębi ducha potrzebuje twojej opinii i wsparcia. Postaraj się więc zachować spokój i wysłuchać wszystkiego, co ma ci do powiedzenia, dopiero wtedy zacznij przedstawiać swoje argumenty. Dzięki takiej postawie zbudujesz swój autorytet.

2. Ty też byłeś kiedyś nastolatkiem!

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Wielu rodziców niestety często zapomina, że kiedyś też byli młodzi i przychodziły im do głowy różne, czasem lepsze, innym razem gorsze pomysły. Oczywiście kontrola poczynań dziecka jest bardzo ważna, ale staraj się wykazać większą tolerancją i nie krytykuj z góry wszystkich jego zamierzeń. Wytłumacz mu na spokojnie, że w dorosłym życiu widoczny tatuaż nie zawsze jest mile widziany, np. podczas ubiegania się o niektóre stanowiska pracy.

Razem możecie także wybrać się do salonu tatuażu i poprosić specjalistę, aby dokładnie przedstawił wam wszystkie „za” i przeciw”. Dobrym pomysłem jest wspólne oglądanie różnych wzorów. Warto zaproponować dziecku kompromis i poprosić, aby odłożył decyzję o zrobieniu tatuażu do swojej osiemnastki i dał sobie trochę czasu na zastanowienie. Do tego momentu możesz zaproponować mu na próbę zrobienie tatuażu henną. Może się okazać, że to tylko chwilowa zachcianka, o której szybko zapomni.

3. Tatuaż jako wyraz czegoś ważniejszego

Wielu nastolatków robi tatuaże wyłącznie dla zaimponowania innym, bo chcą być modne lub wzorują się na swoich idolach. Dla niektórych chęć zrobienia tatuażu może mieć jednak głębsze znaczenie. Być może twoje dziecko nie czuje się zbyt akceptowane w szkole lub w domu i myśli, że – robiąc tatuaż – zyska w oczach swoich rówieśników i zdobędzie przychylność otoczenia.

Czasami dorastający nastolatek nie radzi sobie z różnymi emocjami i tatuowanie może być dla niego pewną formą ekspresji, wyrażeniem siebie i własnych odczuć. Dlatego postaraj się najpierw szczerze porozmawiać z dzieckiem i poznać motywy, które nim kierują. A przede wszystkim pokaż mu, że tatuaż nie uczyni go bardziej wartościową osobą, pomóż mu uwierzyć w siebie, akceptując go takim, jakim jest.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze