Trwa ładowanie...

Niebezpieczne zmywalne tatuaże z czarnej henny

Zmywalne tatuaże są hitem wakacji, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sanepid alarmuje – te z czarnej henny są niebezpieczne. W ich składzie znajduje się sztuczny barwnik wywołujący reakcje alergiczne, przebarwienia skórne oraz blizny. Po czym jednak je rozpoznać?

Zobacz film: "BEZPŁATNE WEBINARIUM: Wakacje z maluchem - o czym pamiętać?"

spis treści

1. Stan stoisk z tatuażami

Sanepid zbadał stan stoisk, gdzie wykonuje się zmywalne tatuaże z czarnej henny. Z ich usług najczęściej korzystają dzieci i młodzież przebywający na koloniach nad polskim morzem. Kontrola wykazała, że w składzie niektórych tatuaży znajduje się niebezpieczna substancja wywołująca działania niepożądane.

Za reakcje alergiczne odpowiada PPD, czyli parafenylenodiamina. Jest to barwnik, który występuje nie tylko w tatuażach, ale także w tkaninach, farbach do włosów czy w farbach drukarskich. Niekiedy możemy go również znaleźć w składzie kremów przeciwsłonecznych.

Zmywalne tatuaże z czarnej henny mogą być niebezpieczne?
Zmywalne tatuaże z czarnej henny mogą być niebezpieczne? (123rf)

2. Reakcje alergiczne

Reakcja alergiczna pojawia się z opóźnieniem. Powoduje ona zaczerwienienia, wypryski, obrzęki czy swędzące pęcherze. U wrażliwszych osób barwnik ten może powodować nawet ropiejące owrzodzenia skórne oraz duszności. Zdarzają się także nieestetyczne blizny w kształcie wzoru wykonanego tatuażu.

Często zdarza się, że w stoiskach nie ma dostępu do składu produktów, z których wykonywane są tatuaże. Takiego rodzaju usług powinniśmy unikać.

Pomorski sanepid sukcesywnie zamyka budki oferujące zmywalne tatuaże, jednak nie jest to proste zadanie. Właściciele, chcąc zarobić, zmieniają bowiem miejsca i przenoszą biznes do innych miejscowości.

3. Jak rozpoznać hennę dobrej jakości?  

Naturalna henna schnie dłużej niż 15 minut – w niektórych przypadkach jest to nawet kilka godzin. Inny jest też kolor tatuażu, ponieważ ten sztuczny będzie czarny, a nie brązowy. Szczegółowe rozróżnienie możliwe jest jednak tylko przy wykorzystaniu badań analitycznych.

Gotowy zmywalny tatuaż należy nieustannie obserwować. Wszelkie zaczerwienienia, swędzenie i pojawiające się pęcherze należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Uczula nie tylko PPD. U niektórych osób reakcje alergiczne pojawiają się także po kontakcie z henną naturalną. Jest on tworzona z barwnika liści lawsonii bezbronnej – rośliny zwanej inaczej krzewem hennowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza