Niebezpieczne zmywalne tatuaże z czarnej henny

Zmywalne tatuaże są hitem wakacji, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sanepid alarmuje – te z czarnej henny są niebezpieczne. W ich składzie znajduje się sztuczny barwnik wywołujący reakcje alergiczne, przebarwienia skórne oraz blizny. Po czym jednak je rozpoznać?

Stan stoisk z tatuażami

Sanepid w Gdańsku zbadał stan czterech stoisk, gdzie wykonuje się zmywalne tatuaże z czarnej henny. Z ich usług najczęściej korzystają dzieci i młodzież przebywający na koloniach nad polskim morzem. Kontrola wykazała, że w składzie niektórych tatuaży znajduje się niebezpieczna substancja wywołująca działania niepożądane.

Za reakcje alergiczne odpowiada PPD, czyli parafenylenodiamina. Jest to barwnik, który występuje nie tylko w tatuażach, ale także w tkaninach, farbach do włosów czy w farbach drukarskich. Niekiedy możemy go również znaleźć w składzie kremów przeciwsłonecznych.

Reakcje alergiczne

Reakcja alergiczna pojawia się z opóźnieniem. Powoduje ona zaczerwienienia, wypryski, obrzęki czy swędzące pęcherze. U wrażliwszych osób barwnik ten może powodować nawet ropiejące owrzodzenia skórne oraz duszności. Zdarzają się także nieestetyczne blizny w kształcie wzoru wykonanego tatuażu.

Często zdarza się, że w stoiskach nie ma dostępu do składu produktów, z których wykonywane są tatuaże. Takiego rodzaju usług powinniśmy unikać.

Pomorski sanepid sukcesywnie zamyka budki oferujące zmywalne tatuaże, jednak nie jest to proste zadanie. Właściciele, chcąc zarobić, zmieniają bowiem miejsca i przenoszą biznes do innych miejscowości.

Jak rozpoznać hennę dobrej jakości?  

Naturalna henna schnie dłużej niż 15 minut – w niektórych przypadkach jest to nawet kilka godzin. Inny jest też kolor tatuażu, ponieważ ten sztuczny będzie czarny, a nie brązowy. Szczegółowe rozróżnienie możliwe jest jednak tylko przy wykorzystaniu badań analitycznych.

Gotowy zmywalny tatuaż należy nieustannie obserwować. Wszelkie zaczerwienienia, swędzenie i pojawiające się pęcherze należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Uczula nie tylko PPD. U niektórych osób reakcje alergiczne pojawiają się także po kontakcie z henną naturalną. Jest on tworzona z barwnika liści lawsonii bezbronnej – rośliny zwanej inaczej krzewem hennowym.

Magdalena Bury, 8 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Czym jest i kogo dotyczy stomia? Przetoka to chirurgicznie wytworzone połączenia pomiędzy częścią jelita, a powierzchnią ciała. W wyniku jej wyłonienia człowiek wypróżnia się właśnie przez stomię. Zazwyczaj jej utworzenie przez lekarzy jest skutkiem nowotworów...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...

Zdrowie przedszkolaka

Produkty łagodzące objawy ADHD u dzieci

Produkty łagodzące objawy ADHD u dzieci

, ma korzystny wpływ na zdrowie. Spożywanie produktów wysokobiałkowych pozwoli uniknąć wzrostu poziomu cukru we krwi, który zwiększa nadpobudliwość

Zdrowie przedszkolaka

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Pasożyty u dzieci Choroby pasożytnicze nadal są często spotykane u dzieci. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, złe warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Problem, choć często uważany za krępujący, dotyka...