Trwa ładowanie...

Tata pokazał plan lekcji. "To chyba nie tak miało być..."

Avatar placeholder
13.09.2024 16:19
Lekcje religii wciąż są problematyczne. Ojciec pokazał plan zajęć swojej córki
Lekcje religii wciąż są problematyczne. Ojciec pokazał plan zajęć swojej córki (Adobe Stock, X)

Niedawno na platformie X (dawniej Twitter) pojawił się wpis rozgoryczonego ojca, który udostępnił plan lekcji swojej córki, uczennicy V klasy Technikum Ekonomicznego. To, co wywołało jego niezadowolenie, to fakt, że lekcje religii zostały umieszczone w środku dnia szkolnego.

spis treści

1. Problem z religią wciąż aktualny

Problem umieszczania lekcji religii w środku dnia lekcyjnego budzi kontrowersje od lat. Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej nie raz sugerowali, by - o ile to możliwe - lekcje religii umieszczać na początku lub końcu dnia zajęć.

Takie rozwiązanie umożliwiłoby uczniom, którzy nie biorą udziału w katechezie, późniejsze przyjście do szkoły lub wcześniejsze wyjście. Popierający to rozwiązanie wskazują, że rośnie liczba niechodzących na religię i spada liczba katolików w Polsce, więc takie rozwiązanie wydaje się najbardziej sprawiedliwe.

Mimo tych zaleceń w praktyce okazuje się, że sytuacja nie zawsze wygląda zgodnie z oczekiwaniami.

Zobacz film: "Relacja Kościoła z państwem. Terlikowski: Pewne drogi się rozchodzą"

Ojciec wyraził swoje zaskoczenie w poście, pisząc: "To chyba nie tak miało być. Zupełnie nie tak!". Dodał również, że jego córka prawdopodobnie wykorzysta ten czas, aby opuścić szkołę i udać się do pobliskiej restauracji na posiłek, co mogłoby być jednak problematyczne, jeśli szkoła zabrani opuszczania jej terenu podczas lekcji.

Mężczyzna zwraca uwagę na problem, który dotyka wielu uczniów i rodziców w Polsce. Sytuacja rodzi frustrację, ponieważ uczniowie są zmuszani do spędzania dodatkowego czasu w szkole.

2. Zmiany w lekcjach religii

Szkoły miały już mieć ułatwienie w układaniu planu lekcji tak, by katecheza mogła odbywać się na początku lub końcu dnia. Miało być to możliwe dzięki rozporządzeniu MEN-u, które pozwala na łączenie grup uczniów z różnych klas podczas lekcji religii, jeśli w danej klasie uczestniczy w nich mniej niż siedmiu uczniów.

Sprzeciwili się biskupi. W tej sprawie Konferencja Episkopatu Polski złożyła petycję do Sądu Najwyższego, na co prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, odpowiedziała wydaniem postanowienia zabezpieczającego.

MEN planuje dalsze zmiany w organizacji lekcji religii. Od 1 września 2025 roku liczba godzin religii ma zostać zredukowana do jednej tygodniowo. Decyzja ta jest podyktowana malejącym zainteresowaniem uczniów uczestnictwem w katechezie.

Katarzyna Lubnauer podczas jednego z posiedzeń Sejmu zwróciła uwagę, że coraz więcej uczniów nie uczęszcza na lekcje religii, a problemem jest konieczność oczekiwania przez nich na kolejne zajęcia.

W swoim wystąpieniu Lubnauer podkreśliła, że zmiany te są wprowadzane w trosce o dobro uczniów, aby czas spędzony w szkole był bardziej efektywny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze