Dzieci z Jasła wypisały się z religii i słuchają black metalu? Ludzie uwierzyli
Zdjęcie, na którym widać gitarzystę z pomalowaną twarzą w otoczeniu kilkulatków z podobnym makijażem, to dowód na to, by nie wierzyć bezgranicznie we wszystko, co się widzi w sieci.
1. Black metal zamiast religii?
Niemałe poruszenie wywołała niedawno fotografia opublikowana na Twitterze. Zamieścił ją Bartosz Scheuer, wykładowca Katedry Ekonomii i Gospodarowania Środowiskiem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Na zdjęciu widać gitarzystę z twarzą pomalowaną na biało-czarno. Wygląda jak członek blackmetalowego zespołu. Mężczyzna siedzi wśród podobnie umalowanych kilkuletnich dzieci. Każde z nich ubrane jest na czarno. Na ścianie pomieszczenia, które wygląda jak szkolna sala, widać zdeformowaną lalkę i totem.
"W szkole nr 63 w Jaśle dzieci z klas 1-3 wypisały się z religii. To zasługa pana Adama, nauczyciela muzyki, który zaszczepił w nich miłość do black metalu. Zamiast jasełek zorganizował Black Mass Week. Dzieci wykonały wspólnie przygotowany utwór »I worship You, my sweet Satan«" - napisał Scheuer w poście przy zdjęciu.
W szkole nr 63 w Jaśle dzieci z klas 1-3 wypisały się z religii. To zasluga pana Adama, nauczyciela muzyki, który zaszczepil w nich miłość do black metalu.
— Bartosz Scheuer✝️🧅🇵🇱🦄⛪ (@BartoszScheuer) April 19, 2023
Zamiast jasełek zorganizował Black Mass Week.
Dzieci wykonały wspólnie przygotowany utwór "I worship You, my sweet Satan". pic.twitter.com/wtMN1mQMg3
W pierwszej chwili fotografia wygląda naprawdę realistycznie. Dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się widać, że gitarzysta ma dwie lewe dłonie trzymające gryf od gitary, a w prawej dłoni brakuje mu kciuka. W dodatku werbel, który znajduje się za nim, jest ustawiony zbyt wysoko. To wzbudziło podejrzenia. Bardziej dociekliwi internauci szybko odkryli też, że w Jaśle nie istnieje szkoła o numerze 63.
Zanim sprawa się ostatecznie wyjaśniła, zrzuty ekranu ze zdjęciem krążyły już w mediach społecznościowych, wzbudzając niemałą sensację. Wiele osób, nabierając się na "żart", pisało, że taka sytuacja to prawdziwy horror:
"Ze skrajności w skrajność. Gdzie rodzice. Dzieci szukają kogoś, kto się nimi zainteresuje, czy to ksiundz czy inny satanista",
"A gdzie są rodzice tych dzieci?",
"Brawo. Nauczyciele się popisali",
"Horror",
"Z jednego bagna w drugie... niektórzy lata świetlne potrzebują, aby ich światło w duszy wydobyło się z mroku".
2. Fotografie stworzyła AI
Scheuer potwierdził, że opublikowane zdjęcie to żart, a wpis miał charakter satyryczny. Fotografia została stworzona przez sztuczną inteligencję. Chociaż może się wydawać realistyczna, AI ma problem m.in. z wygenerowaniem ludzkich rąk, co widać na zdjęciu.
Publikacja obrazka przedstawiającego blackmetalowca otoczonego dziećmi zwraca jednak uwagę na kolejny problem, który wiąże się z coraz większym wdzieraniem się sztucznej inteligencji do naszego życia. Fotograficzne fake newsy mogą wkrótce "zalać" internet.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl