Trwa ładowanie...

Pokolenie samotnych. Sztuczna inteligencja będzie towarzyszem nastolatków?

 Anna Klimczyk
10.03.2023 09:42
Pokolenie Z jest samotne
Pokolenie Z jest samotne (Getty Images)

Wszystkie badania wskazują na to samo. Dzisiejszej młodzieży doskwiera samotność. Jako przyczynę młodzi ludzie najczęściej wskazują wpływ internetu i social mediów, a także brak akceptacji, tolerancji i zrozumienia. Czy sztuczna inteligencja pomoże samotnemu pokoleniu?

spis treści

1. Kolejny niechlubny rekord

Z pierwszego w Polsce badania samotności pokolenia Z (osób urodzonych po 1995 r.) przeprowadzonego przez twórców projektu MindGenic AI wynika, że ponad 60 proc. młodych Polaków między 12. a 24. rokiem życia często lub bardzo często doświadcza poczucia samotności. Blisko 1/5 nie ma z kim porozmawiać o swoich problemach, a aż 30 proc. potrafi wskazać tylko jedną taką osobę.

Badanie metodą anonimowej ankiety internetowej zostało przeprowadzone we wrześniu i październiku 2022 roku na grupie 1171 osób.

To szczególnie niepokojące. Zwłaszcza w świetle opublikowanych w styczniu danych policyjnych, według których liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w ubiegłym roku wzrosła o ponad 150 proc.

Czy sztuczna inteligencja zapewni młodzieży wsparcie?
Czy sztuczna inteligencja zapewni młodzieży wsparcie? (Getty Images)

2031 - tyle osób poniżej 18. roku życia targnęło się na swoje życie w ubiegłym roku. 150 takich prób zakończyło się śmiercią - wynika z danych komend wojewódzkich policji w Polsce, które zebrała i opublikowała Fundacja GrowSpace.

Jednak 2031 udokumentowanych prób samobójczych to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o zachowania samobójcze wśród dzieci i nastolatków. Z przelicznika WHO wynika, że naprawdę mogło być ich w Polsce w ubiegłym roku nawet 22 500.

- Myśl o samobójstwie nie pojawia się nagle. Dochodzenie do próby samobójczej to jest proces, który może trwać latami. To może być chwilowe załamanie - uwaga w szkole, gorsza ocena, odrzucenie przez rówieśników. Coś, co wydaje się błahe, a dla młodego człowieka będzie tym czynnikiem zapalnym - wyjaśnia w rozmowie z WP Parenting dr Anna Siudem, specjalistka w zakresie psychologii rodziny i psychologii społecznej.

2. Pokolenie Z jest samotne

Z raportu MindGenicAI wynika, że:

  • bardziej samotne czują się dziewczęta - często lub bardzo często samotność odczuwa 63,5 proc. z nich, natomiast w przypadku chłopców jest to 54,6 proc.,

  • w najtrudniejszej sytuacji są młodzi dorośli w wieku 21-22 lat z miast do 50 tys. mieszkańców - blisko 83 proc. często lub bardzo często odczuwa samotność,

  • 3/4 badanych rzadko odczuwa więź z innymi ludźmi, a ponad połowa nie ma z kim dzielić swoich pasji i zainteresowań.

Najczęściej wskazywaną przez nastolatków i młodych dorosłych przyczyną tego stanu są internet oraz media społecznościowe. Ankietowani twierdzą, że coraz częściej zastępują im realne kontakty, a prezentowane w nich wyidealizowane treści wpędzają ich w kompleksy.

W dalszej kolejności młodzi ludzie wymieniają brak akceptacji, tolerancji i zrozumienia. Niemal 14 proc. badanych nie wie, co jest przyczyną ich samotności.

- Social media same w sobie nie są winne, winny jest model ich użytkowania i konieczność przyjmowania przez młodych ludzi póz, świadomość bycia nieustannie ocenianym. Internet powstał po to, by łączyć ludzi, ułatwiać im komunikację. To problem dużo bardziej złożony, w którym niewątpliwie dużą rolę odgrywa również pandemia i to, że my, dorośli, zapomnieliśmy podczas niej o młodzieży - mówi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Walecki, dyrektor Programu "Równać Szanse" z Fundacji Civis Polonus.

3. Sztuczna inteligencja zapewni młodzieży wsparcie?

Młodym ludziom w rozwiązaniu problemu samotności może pomóc sztuczna inteligencja.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

Eksperci uważają, że paradoksalnie, mimo iż technologia jest istotną przyczyną problemów pokolenia Z, może też stanowić pomoc w walce z nimi. W jaki sposób?

W ramach projektu MindGenic AI młodzi ludzie z pokolenia Z pracują nad czatbotem, który udzieli wsparcia ich odczuwającym samotność rówieśnikom i pomoże nabrać odwagi do wyjścia z cyfrowego świata. Pierwsza jego wersja będzie gotowa już w drugim kwartale tego roku.

Pokolenie Z jest samotne
Pokolenie Z jest samotne (Getty Images)

Twórcy zapewniają, że użytkownicy będą mogli z nim porozmawiać, ale też skorzystać z jego pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie udzielał rad związanych z bezpiecznym funkcjonowaniem w sieci i zachęcał do aktywności pozacyfrowych.

- Ta technologia nie zastąpi kontaktu z ludźmi, ma natomiast być wsparciem dostępnym 24 godziny na dobę posiadającym mechanizmy, które w razie potrzeby przekierują młodego człowieka do odpowiedniej instytucji czy do grupy rówieśników - tłumaczy cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Majeran, współtwórca MindGenic AI.

sztuczna inteligencja sposobem na samotność nastolatków?
sztuczna inteligencja sposobem na samotność nastolatków? (pixabay)

- Ma również wyposażyć go w pewne kompetencje, jak umiejętność krytycznego myślenia, kreatywność oraz odwagę do wyjścia poza cyfrowy świat - dodaje.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze