Tak Kościół walczy z Halloween. "Chrystoteki" organizują szkoły i parafie
Halloween wzbudza w naszym kraju liczne kontrowersje. Z jednej strony to "straszne święto" jest kojarzone z dobrą zabawą, z drugiej natomiast upatruje się w nim pogańskiej konkurencji dla Wszystkich Świętych i Zaduszek. Alternatywą dla halloweenowych przebieranek mają być Bale Wszystkich Świętych i "Chrystoteki" dla młodzieży. Niestety te konkurencyjne imprezy dyskryminują niewierzących uczniów.
1. Chrystoteka zamiast Halloween
Halloween, inaczej nazywane Wigilią Wszystkich Świętych, najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. Choć to nie święto urzędowe, jest niemal tak popularne w wyżej wymienionych krajach, jak Boże Narodzenie.
W Polsce pojawiło się w latach 90. i z roku na rok zdobywa coraz szerszą rzeszę zwolenników. Rośnie liczba dużych imprez organizowanych z tej okazji. Kina i teatry przygotowują specjalny repertuar. Mniej lub bardziej huczne zabawy odbywają się w domach, szkołach, a nawet przedszkolach. Ponieważ Halloween obchodzone jest 31 października, w wigilię Dnia Wszystkich Świętych, budzi liczne kontrowersje.
Z celebrowaniem Halloween walczą przede wszystkim osoby duchowne, które przekonują, że to święto podważa szacunek do zmarłych i ma wiele wspólnego z okultyzmem. Dlatego też aby przekonać najmłodszych do innej rozrywki, w tym czasie organizują konkurencyjne zabawy.
Jednym z pomysłów na odciągnięcie dzieci od Halloween miały być Bale Wszystkich Świętych. Na prośbę Akcji Katolickiej zaproszenie na jedną z takich imprez zawisło w przedszkolu publicznym na Żuławach Wiślanych. Jak informuje portal wyborcza.pl, zamysł balu był prosty - uczestnicy mieli przebrać się za świętych lub aniołów, mogli również przygotować pracę plastyczną na jeden z tematów: Mój św. patron, Mój anioł, Moja rodzina lub portret rodzinny z datami chrztu. Ogłoszenie poruszyło rodziców, bo świeckiej alternatywy brak.
Na ich zażalenia odpowiedziała dyrekcja placówki, która odpierała zarzuty, tłumacząc, że nie jest organizatorem akcji, jedynie zgodziła się udostępnić plakat. Władze przedszkola twierdzą, że balu halloweenowego w okolicy nikt nie organizuje, a przynajmniej nikt nie poprosił zareklamowanie go na terenie placówki.
2. Konkurs na dynię
Niektórzy oprócz balu organizują chrześcijańskie dyskoteki - dla nieco starszych dzieci.
Portal swidnica.gosc.pl informuje, że na taki pomysł wpadła Parafia św. Antoniego, która 21 października zaprosiła do centrum kultury uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, na wyjątkowy Bal Wszystkich Świętych. Organizatorzy zadbali o moc atrakcji - przebrane za swoich ulubionych mieszkańców nieba dzieci opowiadały historię Świętych. Najlepsze wystąpienia zostały nagrodzone.
Natomiast wieczorem przyszedł czas na atrakcję dla młodzieży, czyli parafialną "Chrystotekę", na której bawiło się ponad 80 nastolatków.
Jeśli ktoś nie przepada za "Chrystotekami", może wziąć udział w konkursie na dynię. Portal wyborcza.pl przekazał, że taką zabawę zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 1 w Chorzowie. W regulaminie zastrzeżono, że "do konkursu nie będą dopuszczone dynie o tematyce Halloween".
Pamiętajmy, że impreza z okazji Halloween nie wyklucza obchodzenia Dnia Wszystkich Świętych zgodnie z rodzimą, katolicką tradycją. Wytłumaczmy dzieciom, jaka jest różnica między jednym a drugim świętem. Niech wiedzą, że chociaż Halloween to dzień zabawy z dreszczykiem, to już kolejne dni mają stonowany charakter zadumy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl