Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Szkarlatyna u dzieci objawy - objawy, leczenie

Avatar placeholder
31.03.2021 16:35
Szkarlatyna u dzieci objawy - objawy, leczenie
Szkarlatyna u dzieci objawy - objawy, leczenie

Szkarlatyna to choroba wywoływana przez niektóre szczepy paciorkowców, które są odpowiedzialne również za anginę. Szkarlatyna u dzieci bywa opisywana jako angina z wysypką. Objawy szkarlatyny u dzieci rozwijają się w ciągu 1-7 dni po kontakcie z osobą chorą na anginę lub szkarlatynę. Szkarlatyna jest najbardziej powszechna u dzieci poniżej 10. roku życia. Jakie są objawy szkarlatyny? W jaki sposób leczy się szkarlatynę u dzieci?

spis treści

1. Szkarlatyna u dzieci objawy - objawy

Na początku u chorego dziecka pojawia się gorączka i ból gardła. To pierwsze objawy szkarlatyny u dzieci. Mogą wystąpić również wymioty, ból głowy, dreszcze i ból brzucha.

Wiele dzieci dotkniętych szkarlatyną na wczesnym etapie choroby ma wysoką gorączkę, która może sięgać nawet 40ºC. Bez podjęcia leczenia ten objaw szkarlatyny może utrzymywać się przez 5-7 dni, ale dzięki zastosowaniu antybiotyków temperatura może wrócić do normy nawet po jednym dniu kuracji.

Po 12-48 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów szkarlatyny u dziecka pojawia się czerwona wysypka, która składa się z małych czerwonych guzków. Wysypka rozprzestrzenia się z szyi i pachwin na resztę ciała. W dotyku wysypka przypomina papier ścierny i utrzymuje się zwykle przez 5-6 dni. Niekiedy objawy szkarlatyny są nasilone na szyi, łokciach, pod pachami i w pachwinach. Gdy wysypka zaczyna blednąć, może zacząć się proces złuszczania skóry trwający nawet sześć tygodni.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Mimo iż szorstka wysypka nie pojawia się zwykle na twarzy, czoło i policzki dziecka mogą być zaczerwienione. Dodatkowo wokół ust może wystąpić zblednięcie skóry. U niektórych dzieci można dostrzec również ciemne przebarwienia na skórze, zwłaszcza w jej załamaniach. Są to tak zwane linie Pastii. Gorączce i wysypce towarzyszy zazwyczaj czerwone, opuchnięte gardło i migdałki, które mogą mieć biały nalot. Ponadto typowe są obrzęknięte gruczoły i spadek apetytu. U dziecka może dojść także do zaczerwienienia i opuchnięcia języka. Na początku język może być pokryty białym nalotem, spod którego wystają czerwone opuchnięte guzki.

2. Szkarlatyna u dzieci objawy - leczenie

Szkarlatyna jest infekcją, która dawniej uchodziła za bardzo groźną dla życia dziecka chorobę. Obecnie występuje bardzo rzadko. Jeśli lekarz podejrzewa objawy szkarlatyny u niemowlęcia lub starszego dziecka, zleca wymaz z gardła, by sprawdzić, czy za infekcję jest odpowiedzialny paciorkowiec. Ponadto pediatra bada dziecko, szukając typowych dla szkarlatyny objawów, czyli wysypki, obrzęku języka i opuchniętego gardła. Szkarlatyna wymaga leczenia antybiotykami, zwykle penicyliną. Jeżeli leczenie jest rozpoczęte odpowiednio wcześnie, szkarlatynę leczy się szybko i łatwo. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć niepokojących objawów i czekać, aż same ustąpią. Szkarlatyna może mieć bowiem poważne następstwa. W wyniku komplikacji choroba może rozprzestrzenić się na serce, nerki i inne kluczowe dla dziecka narządy, i trwale je uszkodzić.

W czasie leczenia szkarlatyny dziecko powinno dużo odpoczywać i przyjmować znaczne ilości płynów. W przypadku starszych niemowląt można korzystać z wody i soków. Odpowiedni poziom nawodnienia pozwala zregenerować organizm. Oprócz antybiotyku lekarz może przepisać lek przeciwbólowy. Nie wolno podawać jednak dziecku kwasu acetylosalicylowego, który u dziecka chorego na szkarlatynę może wywołać zespół Reye'a – rzadką i zagrażającą życiu dziecka infekcję wątroby.

Warto pamiętać, że szkarlatyna jest chorobą zakaźną przez przynajmniej 10-21 dni po zarażeniu. W tym czasie chory powinien być odizolowany od innych osób, jeśli nie zostało podjęte leczenie. Jeżeli dziecku podaje się antybiotyk, izolacja powinna trwać co najmniej 24 godziny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze