Sześcioraczki z Krakowa. Prof. dr hab. n. med. Hubert Huras zdradza szegóły ciąży (WIDEO)
Ciąże mnogie zdarzają się coraz częściej i chociaż specjaliści uważają, że to dzieło czystego przypadku, to istnieją czynniki, które mogą zwiększać szanse na urodzenie bliźniaków, trojaczków czy nawet sześcioraczków.
Jednym z nich jest wiek. Częściej ciążę mnogą stwierdza się u kobiet po 30. i 40. roku życia.
Nie bez znaczenia jest również styl życia. Częściej w ciążę mnogą zachodzą kobiety z nadwagą i otyłością. Również wysokie kobiety mają znacznie większe szanse na urodzenie bliźniaków, a także te, u których w rodzinie występowały już ciąże mnogie.
Również w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego, gdy w macicy umieszcza się zazwyczaj kilka zarodków, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt wzrasta nawet o 40 procent.
Nie wiadomo też do końca dlaczego najrzadziej ciąże mnogie zdarzają się w przypadku rasy azjatyckiej. Najczęściej zaś u kobiet rasy czarnej.
Ciąża mnoga to jednak nie tylko większe szczęście, to również większe prawdopodobieństwo komplikacji i trudności podczas porodu. Przekonała się o tym matka pierwszych w Polsce sześcioraczków z Krakowa. Zosia, Kaja, Nela, Malwina, Filip i Tymon czują się dobrze, ale wciąz muszą być pod obserwacją specjalistów.
Prof. dr hab. n. med. Hubert Huras zdradził nam szegóły ciąży i ich porodu.
Obejrzyj WIDEO Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl