Trwa ładowanie...

W Polsce przyszły na świat sześcioraczki!

Avatar placeholder
21.05.2019 08:08
W Polsce urodziły się sześcioraczki
W Polsce urodziły się sześcioraczki (123rf)

Taka historia nie wydarzyła się nigdy wcześniej! W Polsce na świat przyszły sześcioraczki! Urodziły się 20 maja w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim.

1. W Polsce urodziły się sześcioraczki

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przed południem na świat przyszły sześcioraczki. Niemowlęta urodziły się przez cesarskie cięcie. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Cztery dziewczynki i dwóch chłopców – to bilans skomplikowanego cesarskiego cięcia w 29. tygodniu ciąży, które przeprowadził zespół lekarzy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

- Jesteśmy zaskoczeni in plus, ale oczywiście noworodki wymagają wsparcia oddechowego, odpowiedniego uruchomienia przewodu pokarmowego, niewielkiego stężenia tlenu do oddychania metoda nieinwazyjną. Jedno z niemowląt musiało zostać zaintubowane, ale liczymy, że to nie będzie trwało długo i że będziemy mogli w ciągu najbliższych 2-3 uwolnić od respiratora - powiedział w rozmowie w dziennikarzem RMF FM prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i dodał, że lekarze byli pewni, że urodzą się pięcioraczki.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Najmłodsze dziecko waży zaledwie 800 gram, czyli mniej niż paczka cukru, największe niewiele ponad – 1200 gram. Jak zapewniają lekarze, mama sześcioraczków czuje się dobrze i jest przede wszystkim szczęśliwa, że operacja zakończyła się sukcesem.

- Jest szczęśliwa, że mogła dotknąć małego, szóstego człowieka, który się ostatni urodził. Przeżywa to bardzo sympatycznie - opowiadał prof. Lauterbach.

Jeszcze raz podkreślmy, że to pierwszy taki przypadek w Polsce, a według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko, raz na 4,7 miliarda ciąż! Co więcej, taka ciąża wiąże się z wieloma powikłaniami. Tym bardziej cieszy nas fakt, że zarówno mama jak i sześcioro nowych polskich obywateli czuje się dobrze. Całej rodzinie życzymy dużo zdrowia i szczęścia, a przede wszystkim spokoju, ale o ten przez najbliższe dni z pewnością będzie trudno…

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze