Szczepienie ciężarnej na COVID-19. Kobieta jest w 20. tygodniu ciąży. Pierwszy taki przypadek na świecie
11 stycznia szczepionkę na koronawirusa otrzymała neurochirurg z North Shore University Hospital. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dr Elizabeth Espinal jest w 20. tygodniu ciąży. Kobieta przyznała, że jest pewna bezpieczeństwa swojego i dziecka. Przyjęła szczepionkę firmy Moderna. To pierwszy przypadek na świecie.
1. Szczepienia na COVID a ciąża
Dr Elizabeth Espinal, neurochirurg z North Shore University Hospital (Nowy Jork,USA), jako medyk jest zakwalifikowana do priorytetowej grupy szczepień. Jednak fakt, że jest w 20. tygodniu ciąży, sprawił, że kwestia jej szczepienia stanęła pod znakiem zapytania. Kobieta przyznała, że zanim zdecydowała zaszczepić się na koronawirusa, długo debatowała na ten temat z mężem.
"Miał pewne zastrzeżenia, które są typowe dla ludzi spoza branży medycznej - powiedziała przyszła mama. - Chciałam, żeby był pewien tej decyzji, ponieważ siedzimy w tym razem".
W trakcie wprowadzania szczepionek pojawiło się dużo argumentów za i przeciw przyjmowaniu szczepionki, zwłaszcza że Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nie wydało jeszcze żadnych bezpośrednich zaleceń dotyczących ciężarnych.
2. Naukowe podejście do szczepionki
36-latka przyznała, że wraz z mężem bardzo długo się zastanawiali. Po zebraniu opinii od położnych i lekarzy, z którymi Elizabeth współpracuje w szpitalu, wreszcie mogli podjąć świadomą i dobrą decyzję.
"Patrzę na rzeczy bardzo naukowo, oceniając ryzyko, takie jak zarażenie się COVID-19 i udokumentowane przypadki przedwczesnych porodów spowodowanych przez chorobę. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, by się zaszczepić. Nie ma realnego ryzyka związanego z otrzymaniem szczepionki przez kobiety w ciąży poza skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić u każdego, kto przyjął szczepionkę"- powiedziała.
Jak dotąd CDC stwierdziło jedynie, że jest mało prawdopodobne, by szczepionka stanowiła zagrożenie dla kobiet w ciąży i że ciężarne oraz osoby należące do pierwszych grup szczepień (m.in. personel medyczny), mogą się szczepić.
Stanowisko to zostało przyjęte przez American College of Obstetricians and Gynecologists oraz Society for Maternal-Fetal Medicine. Obie organizacje zalecają pacjentom konsultowanie się przed otrzymaniem zastrzyku z lekarzem w sprawie zagrożeń i korzyści związanych ze szczepionką.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
- "Dzieci będą potrzebowały specjalnej szczepionki na koronawirusa". Tak twierdzi szefowa Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu
- "To może być korona...". Dorośli stygmatyzują dzieci, boją się, że roznoszą koronawirusa
- 3-latek ma koronawirusa. Dziecko miało ciężki przebieg zakażenia SARS-CoV-2