Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw pneumokokom nie zabezpieczy przed najgroźniejszymi bakteriami?

Zrezygnowały z niej rządy Japonii i Kanady. Dziesięciowalentna szczepionka przeciw pneumokokom od nowego roku jest w Polsce bezpłatna. Okazuje się jednak, że nie chroni ona przed szczepami bakterii, które powodują najwięcej zgonów. Dlaczego więc Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jej wprowadzeniu?

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Eksperci alarmują: szczepionka dziesięciowalentna nie chroni przed serotypami dwoinki zapalenia płuc (Streptococcus penumoniae) 3, 6A oraz 19A. Tymczasem to właśnie typ 3 wywołał w 2015 roku największą liczbę zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową w Polsce. Jak mówi w "Rzeczpospolitej" dr Aneta Górska-Kot, to, co miało być dla dzieci szansą na bezpieczeństwo zdrowotne, okazało się oszczędnościami kosztem zdrowia najmłodszych.

Przeczytaj koniecznie

"Kupowanie szczepionki dziesięciowalentnej jest jak inwestowanie w komputery z oprogramowaniem sprzed pięciu lat" – powiedziała Górska-Kot dziennikowi "Rzeczpospolita".

1. Groźna bakteria

W Polsce na inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP) co roku choruje kilkadziesiąt dzieci. Jak wynika z badań Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), najczęściej w polskiej populacji występują szczepy 3, 14 i 22F. U dzieci poniżej 5 r.ż. chorobę najczęściej wywoływały w 2015 roku serotypy 14, 6B oraz 19A, a u tych poniżej 2 r.ż. 6B, 14 i 19A.

Na każdy oddział pediatryczny trafia co roku kilkanaścioro dzieci z IChP. Choroba ma ciężki przebieg i może wywołać takie powikłania, jak głuchota, opóźnienie w rozwoju, wodogłowie czy padaczka lekooporna.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 2008 roku była przyczyną śmierci 500 tys. dzieci na całym świecie. WHO uznała zresztą IChP za zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Problem jest na tyle duży, że organizacja ogłosiła szczepienia przeciw pneumokokom jednym z najpilniejszych priorytetów wśród chorób zakaźnych.

W Polsce, według oficjalnych statystyk, z powodu zakażeń pneumokokami umiera kilkadziesiąt osób rocznie. Te statystyki mogą być jednak zaniżone, ponieważ nie w każdym przypadku zachorowania przeprowadza się badania bakteriologiczne. Wiadomo jedynie, że za największą liczbę zgonów odpowiada serotyp 3, a serotyp 19A jest pod tym względem na 5. miejscu.

Czy szczepionki są bezpieczne?
Czy szczepionki są bezpieczne?

Zaszczepione dziecko może spać spokojnie, gdyż jego szansa na zachorowanie na groźną chorobę jest minimalna.

zobacz galerię

KOROUN podaje także, że serotyp 3 był w 2015 r. najczęstszą przyczyną zachorowania na IChP. Na drugim miejscu znalazł się serotyp 14, z kolei serotyp 19a ulokował się na miejscu 6. Był jednocześnie najbardziej oporny na działanie antybiotyków.

2. Nietrafiona szczepionka?

Jeszcze w listopadzie 2016 roku Pediatryczny Zespół ds. Programu Szczepień Ochronnych rekomendował Ministerstwu Zdrowia wybór szczepionki trzynastowalentnej, która zapobiegałaby zakażeniom wywołanym przez  najgroźniejsze i najczęściej występujące serotypy pneumokoków. Argumentowano, że w krajach, w których została wprowadzona szczepionka dziesięciowalenta, obserwuje się teraz wzrost zachorowań na IChP wywołanych przez serotyp 19A.

Przetarg na szczepionki resort zdrowia rozstrzygnął 18 listopada 2016. Poza jakością preparatów w głównej mierze wzięto pod uwagę ich cenę.

W rozstrzygnięciu przetargu czytamy, że zwycięska oferta uzyskała 85,32 punktów na 100 możliwych. 60 punktów (maksimum) za cenę i 25,32 za jakość. Z kolei szczepionka 13-walentna uzyskała maksymalną liczbę punktów (40) za jakość oraz 42,48 punktów za cenę, w sumie – 82,48 punktów. Za 1,2 mln dawek Mnisterstwo Zdrowia zapłaci ponad 103 mln zł.

Szczepionki przeciw pneumokokom są od 1 stycznia 2017 r. obowiązkowe dla wszystkich nowonarodzonych dzieci w Polsce. Za darmo dostaniemy szczepionkę 10-walentną. Za wersję trzynastowalentną, stosowaną w 108 krajach świata, w tym w USA, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, musimy zapłacić z własnej kieszeni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.