Trwa ładowanie...

Ministerstwo zdrowia chce zmian w finansowaniu szczepień ochronnych

 Katarzyna Krupka
19.04.2016 18:44
Ministerstwo zdrowia chce zmian w finansowaniu szczepień ochronnych
Ministerstwo zdrowia chce zmian w finansowaniu szczepień ochronnych (Źródło: 123RF)

Ministerstwo Zdrowia chce uchylić ustawę, według której dostęp do obowiązkowych szczepień ochronnych miał zapewnić NFZ i wrócić do modelu, w którym będzie finansowany z budżetu państwa. Już opublikowało projekt ustawy.

1. Zmiany finansowania szczepień

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, przyjętą w ubiegłym roku, to NFZ miał zająć się od roku 2017 finansowaniem szczepień ochronnych dla osób ubezpieczonych. Wśród szczepień znalazły się również te przeciw pneumokokom czy HPV.

Środki na zakup miały być określane w planie finansowym Funduszu. Na Ministerstwie Zdrowia wiąż spoczywał obowiązek finansowania szczepień osób nieposiadających uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało jednak projekt ustawy, który wprowadza znaczące zmiany jeśli chodzi o zabezpieczenie dostępu do obowiązkowych szczepień ochronnych. Resort chce, aby zakup szczepionek w ramach programu obowiązkowych szczepień ochronnych był finansowany z budżetu państwa, a nie ze środków publicznych. 

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Ministerstwo jest zdania, że to państwo, a nie NFZ powinno być odpowiedzialne za politykę zdrowotną. Koszty zakupu szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych to ponad 80 mln zł rocznie.

Sama lista szczepień nie ulegnie zmianie. Wśród tych bezpłatnych, wciąż obowiązujących, pozostają szczepienia przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B) oraz zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib). W przypadku osób z grup podwyższonego ryzyka także przeciwko: pneumokokom, ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze