Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo szczepionek

Avatar placeholder
25.04.2019 12:58
Bezpieczeństwo szczepionek
Bezpieczeństwo szczepionek (123rf)

Szczepienia przeciw rotawirusom są dobrze tolerowane i bezpieczne dla niemowląt, jeśli stosuje się je według zaleceń producentów. Badania kliniczne przeprowadzone na tysiącach dzieci w wielu rejonach świata nie wykazały wzrostu ryzyka niepożądanych działań po podaniu szczepionki, a wszelkie objawy (wymioty, biegunka, gorączka, utrata apetytu, rozdrażnienie) ustępowały samoistnie w stosunkowo krótkim czasie. Mimo wykazanego bezpieczeństwa szczepień przeciwko rotawirusom, ich stosowanie, podobnie jak w przypadku innych szczepień, nadal budzi wśród rodziców kontrowersje.

Ostatnio media informują, że coraz więcej rodziców w Polsce nie szczepi swoich dzieci. Jest to między innymi związane z szerokim dostępem do Internetu, w którym często pojawiają się niepotwierdzone naukowo dane dotyczące szczepień, budzące duże wątpliwości rodziców co do bezpieczeństwa i zasadności ich stosowania. Różne fora rodziców, uzyskiwanie z różnych portali sprzecznych informacji sprawia, iż nie mają oni zaufania do firm farmaceutycznych, przedstawicieli władzy i niektórych lekarzy.

Aby szczepienia były bezpieczne, należy ściśle stosować się do zaleceń producenta, poza tym każdorazowo dziecko powinno być zbadane przez lekarza (w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań) przed podaniem szczepionki przeciwrotawirusowej, tak jak przy szczepieniu przeciwko innym chorobom.

spis treści

1. Czy postać szczepionki ma znaczenie?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Niewątpliwym atutem szczepienia jest jego postać ‒ preparat podaje się drogą doustną, co nie naraża dziecka na dodatkowy stres związany z bolesnym zastrzykiem. Szczepionka podana doustnie nie odbiega skutecznością od tych podawanych domięśniowo czy podskórnie.

Po podaniu szczepionki doustnie organizm niemowlęcia wytworzy przeciwciała, które jego organizm „zapamięta” i w przypadku ponownego kontaktu już ze zjadliwym rotawirusem zwalczy cząsteczki wirusa i nie dopuści do zakażenia.

2. Jak wygląda szczepienie przeciw rotawirusom?

W Polsce dostępne są dwa preparaty

szczepionki przeciw rotawirusom. Oba mają formę doustną.

Bez względu na to, na który preparat się zdecydujemy, pierwszą dawkę szczepionki należy podać przed ukończeniem przez niemowlę 12 tygodnia życia, a cały cykl szczepienia zakończyć przed ukończeniem przez nie 24-32 tygodnia życia. W przypadku pierwszego preparatu szczepionkę podaje się w 2 dawkach, między którymi należy zachować odstęp co najmniej 4-tygodniowy. W przypadku drugiego preparatu konieczne jest podanie 3 dawek również w odstępach 4-tygodniowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze