Trwa ładowanie...

Szczecin. Ponad 200 młodych pacjentów po próbach samobójczych

Avatar placeholder
07.10.2021 13:09
Szczecin. Ponad 200 młodych pacjentów po próbach samobójczych
Szczecin. Ponad 200 młodych pacjentów po próbach samobójczych (GettyImages)

Lekarze ze szpitala "Zdroje" w Szczecinie przyjęli w tym roku ponad 200 nieletnich pacjentów, po ostrych zatruciach. Były to efekty nieudanych prób samobójczych. "Mamy czasami po trzy przypadki dziennie po próbach samobójczych przez zatrucie lekami" – mówi lek. Małgorzata Wyrębska-Rozpara.

spis treści

1. Nastolatki przedawkowują paracetamol

W ostatnich dniach specjaliści ze szpitala "Zdroje" uratowali życie 17-latka, który połknął 60 tabletek paracetamolu. Po kilku dniach chłopak został skierowany na dalsze leczenie na oddział psychiatrii.

"Przeżył tylko dlatego, że po wzięciu tych tabletek część z nich po prostu zwymiotował i relatywnie szybko trafił do szpitala. Paracetamol wchłania się błyskawicznie, praktycznie po 60 minutach całość dawki jest wchłonięta" – powiedział w środę dziennikarzom lekarz kierujący Kliniką Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala "Zdroje" prof. Andrzej Brodkiewicz.

Wyjaśnił, że młodzi ludzie, którzy przedawkowują ten lek, "nie zdają sobie sprawy, jak by wyglądała ich śmierć".

Zobacz film: "Dariusz Piontkowski o planach MEN dotyczących pomocy psychicznej dla dzieci"

"Dochodzi do martwicy wątroby, do encefalopatii wątrobowej (szeregu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych – PAP), do zespołu wątrobowo-nerkowego. Pacjent jest nieprzytomny, krwawi ze wszystkich otworów ciała, to jest jedna wielka masakra. Oni kompletnie nie zdają sobie sprawy, co tak naprawdę mogą sobie zrobić" – mówił lekarz.

2. "Każda substancja może być trucizną. To tylko kwestia dawki"

Paracetamol jako przyczyna zatruć młodzieży obecny jest w statystykach od wielu lat. Jak podkreślił pediatra, "zaczyna to być ogromnym problemem". Dodał, że, lek sam w sobie nie jest groźny, jeśli przyjmowany jest rozsądnie.

"Każda substancja może być trucizną. To tylko kwestia dawki" – powiedział prof. Brodkiewicz.

Pediatra podkreślił, że gdy pacjent trafia na jego oddział, lekarze nie pytają "dlaczego", ale najpierw ratują jego życie. Takie pytanie stawiają później specjaliści z oddziału psychiatrii.

"Mamy czasami po trzy przypadki konsultacji dziennie po próbach (samobójczych) przez zatrucie lekami" – powiedziała kierująca Oddziałem Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej w "Zdrojach" Małgorzata Wyrębska-Rozpara.

Dodała, że jeśli pacjent przyjęty zostaje na oddział, przebywa na nim średnio 28 dni.

"Próba samobójcza jest już apogeum, w którym dziecko woła o pomoc, a to, co doprowadziło do tej próby, też jest bardzo ważne" – powiedziała psychiatra.

3. Umniejszanie problemów dziecka

Podkreśliła, że bardzo często dorośli bagatelizują problemy dzieci – błaha wydaje im się rozpacz z powodu zakazu wyjścia ze znajomymi, zerwania z chłopakiem lub dziewczyną czy hejtu w szkole, a dla młodych ludzi "to jest koniec świata".

"Dużo jest też zaburzeń depresyjnych. Dzieci nam mówią, że miały dość – sytuacji w domu, alkoholu, przemocy, szkoły, nacisków ze wszystkich stron, że muszą spełniać oczekiwania. One – i to jest dla mnie bardzo smutne – nie widzą często innego rozwiązania oprócz tego, żeby wziąć leki. Dlaczego leki? Bo są dostępne" – powiedziała Wyrębska-Rozpara.

Podkreśliła, że niezwykle ważna jest obserwacja dziecka przez rodziców czy opiekunów, zwrócenie uwagi na zmiany w zachowaniu, takie jak zamykanie się w pokoju, izolowanie się od rówieśników, duża drażliwość.

"Ważne jest, żeby rodzice słuchali swoich dzieci. Te często nam mówią, że tak naprawdę nie chciały się zabić, ale chciały, żeby mama poszła z nimi do psychologa czy do lekarza. Dziewczyna mówiła na przykład, że czuje się smutna, jest jej źle, a słyszała "to nic takiego, przejdzie ci, ucz się, myśl pozytywnie". W depresji to naprawdę nie pomaga" – wyjaśniła psychiatra.

4. Zatrucie najczęstszą przyczyną samobójstw wśród dzieci

Lekarze apelowali, by zwracać uwagę także na dzieci, które są już pod opieką psychiatrów i przyjmują leki. Nie wolno pozwalać, aby same wydzielały sobie dawki – to także często kończy się celowym przedawkowaniem.

Jak przekazali specjaliści, do końca września br. na oddziale leczenia ostrych zatruć u dzieci w "Zdrojach" hospitalizowano 202 młodych pacjentów (w całym ubiegłym roku było ich 208, a w 2019 r. - 253).

Wśród nich w 41 przypadkach były to zatrucia przypadkowe (najczęściej u małych dzieci, w wyniku nieuwagi opiekunów i nieodpowiedniego zabezpieczenia leków i substancji trujących), a w 161 – zatrucia celowe. Leki przedawkowują częściej dziewczęta (w tym roku było to 101 pacjentek, co roku tego typu zatruć jest więcej wśród młodych kobiet).

Według WHO w krajach o wysokim i średnim dochodzie zatrucie stanowi czwartą najczęstszą przyczynę uszkodzeń ciała u dzieci – po wypadkach drogowych, pożarach i utonięciach.

5. Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli zauważysz u siebie albo bliskich niepokojące zmiany w zachowaniu – obniżony nastrój, problemy ze snem, utratę zainteresowań, brak zadowolenia z życia, niechęć do życia, zamartwianie się, niepokój itp. – nie zwlekaj, tylko porozmawiaj ze specjalistą.

Jeżeli potrzebujesz rozmowy z psychologiem przez telefon, dzwoń pod:

  • Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123; czynny codziennie od 14:00 do 22.00.

  • Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01; czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20.00, dyżurują tu też lekarz psychiatra i seksuolog.

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00; czynny w środy i czwartki od 17:00 do 19.00.

  • Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04; czynny od poniedziałku do soboty od 11:00 do 21.00.

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111; czynny całodobowo 7 dni w tygodniu.

Pomoc znajdziesz też w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Są one nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też mniejszych miastach. Najbliższy ośrodek znajdziesz przez internet. OIK-i działają w większości całodobowo, jest tam możliwość rozmowy telefonicznej czy bezpłatnego umówienia się na spotkanie z psychologiem, interwentem kryzysowym, prawnikiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze