Trwa ładowanie...

Szampon przeciwłupieżowy dla dzieci. Jakie są przyczyny łupieżu u dzieci?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 03.07.2023 20:00
Szampon przeciwłupieżowy dla dzieci zawiera składniki odpowiednie dla dziecięcej skóry głowy
Szampon przeciwłupieżowy dla dzieci zawiera składniki odpowiednie dla dziecięcej skóry głowy (Adobe Stock)

Szampon przeciwłupieżowy dla dzieci to dużo więcej niż kosmetyk, w niektórych przypadkach jest traktowany jako lek. Dlaczego? Ponieważ łupież to nie tylko problem kosmetyczny, czasem jest objawem choroby skóry. Jakie są przyczyny powstawania łupieżu? Czym charakteryzuje się szampon przeciwłupieżowy dla dzieci? Jak naturalnie wyleczyć łupież?

spis treści

1. Przyczyny powstawania łupieżu u dzieci

Zwykle przyczyną pojawienia się łupieżu u dziecka jest zakażenie grzybicze, które może pojawić się w wyniku zaburzeń hormonalnych czy też w przypadku nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe.

Wskutek zbytniego złuszczania się warstwy rogowej skóry powstają charakterystyczne białe "płatki" na skórze głowy, którym często towarzyszy przetłuszczanie się skóry i łojotok.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Łupież może wystąpić także na przesuszonej skórze, która jest wtedy bardziej narażona na niekorzystne działanie drożdżaków. Pojawia się także w chorobach skóry, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy w alergiach skórnych.

W przypadku dzieci najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu jest:

  • niewłaściwa higiena skóry włosów i głowy - zbyt rzadkie mycie włosów powoduje, że dochodzi do nadmiernego gromadzenia się złuszczonych komórek łoju i skóry, z których powstaje łupież w postaci tłustych fragmentów naskórka;
  • alergia - łupież jest reakcją alergiczną na składniki kosmetyków lub wynika z alergii na pokarm;
  • przesuszona skóra głowy - powstaje w wyniku zbyt częstego używania suszarki, noszenia czapki w zimie, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, używania kosmetyków wysuszających skórę;
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy - w tym przypadku pojawiają się duże, tłuste płaty naskórka o kolorze żółtawym lub białym; skóra głowy jest także tłusta i zaczerwieniona; choroba ta może dotyczyć również pachwin pach, pleców, uszu lub nosa;
  • łuszczyca - zmiany te początkowo pojawiają się na kolanach, łokciach lub tułowiu, a dopiero w następnej kolejności na owłosionej skórze głowy;
  • zaburzenia hormonalne, np. przy niedoczynności tarczycy;
  • atopowe zapalenie skóry - zmiany skórne charakteryzują się swędzeniem.
Łupież i choroby jelit. Powoduje je ten sam grzyb
Łupież i choroby jelit. Powoduje je ten sam grzyb

Łupież może być powodowany występowaniem grzybów w mieszkach włosowych. Zauważono, że te same grzyby

przeczytaj artykuł

2. Łupież a wiek dzieci

Łupież u dzieci zwykle pojawia się w wieku 6 - 10 lat. Zmiany te najczęściej można zaobserwować na owłosionej skórze głowy. Może występować razem z nimi świąd oraz stan zapalny.

U nastolatków najczęściej łupież ma charakter łojotokowy i wynika ze zmieniającej się gospodarki hormonalnej i wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Często razem z nim występuje trądzik na twarzy, ramionach czy plecach.

Ciemieniucha, która występuje u noworodków i niemowląt, często jest nazywana łupieżem, jednak nim nie jest. Zwykle pojawia się u dzieci w 2 - 10 tygodniu życia i ma postać żółtych łusek pokrywających skórę głowy.

Powstaje w wyniku wzrostu aktywności gruczołów łojowych w skórze oraz nadmiernej produkcji łoju, który razem ze zrogowaciałym naskórkiem tworzy zmiany, które są dla tej przypadłości typowe.

W czasie ciemieniuchy skóra nie boli i nie swędzi, a zmiany te ustępują zazwyczaj samoistnie w czasie kilku miesięcy.

3. Szampon przeciwłupieżowy dla dzieci

Leczenie łupieżu w przypadku najmłodszych dzieci wymaga zastosowania środków specjalnych. Warto zainwestować w dobry szampon przeciwłupieżowy dla dzieci, którego działanie będzie znacznie łagodniejsze od szamponów przeznaczonych dla osób dorosłych.

Szampony przeznaczone dla dzieci zwykle dobrze radzą sobie z przesuszoną lub przetłuszczoną skórą głowy czy z drożdżakami, nie wywołując przy tym niepożadanych reakcji. Warto zatem zawsze dobrać odpowiedni środek do walki z łupieżem do wieku pacjenta.

Warto wspomnieć także o tzw. białym łupieżu, który pojawia się właściwie jedynie u dzieci. Schorzenie to objawia się białymi plamami na skórze części ciała nieopalających się (pleców, dłoni, głowy, ramion), choć pod wpływem słońca barwiących się na czerwono.

Schorzenie to powinno być leczone pod kontrolą lekarza, choć także w tym przypadku podstawą leczenia będzie szampon przeciwłupieżowy.

4. Naturalny szampon przeciwłupieżowy dla dzieci

Jeśli chcemy wyleczyć łupież naturalnymi sposobami, możemy wykorzystać dostępne na rynku naturalne szampony przeciwłupieżowe.

W składzie tych produktów znajdziemy m.in.:

  • olejek z jagód jałowca;
  • olejek z drzewa herbacianego;
  • olejek lawendowy;
  • olejek z kiełków pszenicy;
  • wyciąg z rumianku;
  • wyciąg z szałwii.

Produkty te często są nie tylko naturalne, ale także wegańskie. Wyżej wymienione składniki zazwyczaj znajdują się w recepturach mikstur do samodzielnego przygotowania, w ramach domowych sposobów na pozbycie się łupieżu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze