Trwa ładowanie...

Łupież i choroby jelit. Powoduje je ten sam grzyb

Avatar placeholder
06.03.2019 13:32
Łupież i chorobę Leśniowskiego-Crohna powoduje ten sam rodzaj grzyba
Łupież i chorobę Leśniowskiego-Crohna powoduje ten sam rodzaj grzyba (123rf.com)

Łupież może być powodowany występowaniem grzybów w mieszkach włosowych. Zauważono, że te same grzyby mogą bytować w jelitach. U niektórych osób powodują chorobę Leśniowskiego-Crohna i inne stany zapalne jelit.

1. Łupież i choroby jelit powodują te same grzyby

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie "Cell Host & Microbe". Wykazano, że liczebność Malassezia restricta w szczególności jest podwyższona u pacjentów z genetyczną skłonnością do nieswoistych zapaleń jelit.

Łupież może być powodowany grzybami, które zasiedlają mieszki włosowe. Te same drożdżaki skutkują nieprawidłową pracą układu trawienia.

Efektem mogą być nieswoiste stany zapalne jelit. Jednym z powikłań jest także choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zobacz film: "Cierpi na chorobę Crohna. Na Instagramie inspiruje innych chorych"

Odpowiedzialne za problemy z łupieżem i jelitami są lipofilne grzyby Malassezia.

Autor badania, dr Underhill przyznaje, że zaskoczeniem było występowanie Malassezia restrica u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna znacznie częstsze niż u zdrowych osób.

Dr Jose Limon, członek zespołu badawczego Cedars-Sinai podkreśla, że u jednych pacjentów obecność grzybów powoduje chorobę, a u innych zaostrza objawy choroby Leśniowskiego-Crohna i innych niespoistych stanów zapalnych jelit. Obserwowano u tych chorych obecność allelu ryzyka CARD9.

Zobacz też: Nekrotyczne zapalenie jelita grubego

2. Grzyby odpowiedzialne za łupież a choroba Leśniowskiego-Crohna

Naukowcy po dokonaniu odkryć dotyczących powiązań grzybów odpowiedzialnych za łupież z dolegliwościami jelit, liczą na znalezienie lekarstwa, które złagodzi problemy chorych.

Dla większości na szczęście taka styczność z grzybami przebiega bez powikłań. U genetycznie podatnych osób dochodzi jednak do negatywnych reakcji i problemów ze zdrowiem.

Dotychczas skupiano się na florze bakteryjnej jelit. Zespół doktora Davida Underhilla z Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles skoncentrował się na grzybach.

Pierwsze badania prowadzono na myszach. U nich obecność grzybów w jelitach powodowała pogarszanie stanów zapalnych okrężnicy.

Zobacz też: Skuteczność stosowania probiotyków w zespole jelita drażliwego i przewlekłym zaparciu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze