Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Skuteczność stosowania probiotyków w zespole jelita drażliwego i przewlekłym zaparciu

Skuteczność stosowania probiotyków w zespole jelita drażliwego i przewlekłym zaparciu
Skuteczność stosowania probiotyków w zespole jelita drażliwego i przewlekłym zaparciu

Czy warto stosować probiotyki w zespole jelita drażliwego i przewlekłym zaparciu idiopatycznym? Odpowiedzi na to pytanie poszukują zarówno pacjenci, jak i lekarze. Choć zażywanie grup probiotyków w zespole jelita nadwrażliwego znajduje uzasadnienie w badaniach, nadal nie wskazano konkretnego szczepu bakterii, który byłby skuteczny w leczeniu tego schorzenia. W przypadku przewlekłego zaparcia nie ma wskazań do rutynowego przyjmowania probiotyków czy prebiotyków.

spis treści

1. Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to inaczej zespół jelita nadwrażliwego. Jest chorobą układu pokarmowego o charakterze przewlekłym – trwa co najmniej kwartał. Objawy zespołu jelita drażliwego to ostry ból brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień – pojawiają się biegunki lub zaparcia, którym towarzyszy wrażenie niepełnego wypróżnienia. Jako jedną z przyczyn zespołu jelita nadwrażliwego podaje się wzmożony wzrost flory bakteryjnej.

Należy przyjmować probiotyki, gdyż można nabawić się choroby jelit
Należy przyjmować probiotyki, gdyż można nabawić się choroby jelit (123RF)

2. Skuteczność probiotyków w zespole jelita drażliwego

Naukowo udowodniono, że w leczeniu chorych z zespołem jelita drażliwego można stosować grupy probiotyków, jednak nie wskazano konkretnego produktu probiotycznego, który byłby skuteczny (informacje na temat skuteczności poszczególnych szczepów bakterii są niepełne). Jak wskazują wyniki badań, objawy zespołu jelita drażliwego ustąpiły u jednego na siedmiu pacjentów, którym podawano probiotyk przez co najmniej tydzień. W badaniach często łączy się wyniki analiz z wykorzystaniem różnych szczepów probiotyków i prebiotyków. Naukowcy największe nadzieje wiążą z dostępnym w Polsce preparatem probiotycznym Lactobacillus plantarum.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Najlepsze produkty dla twoich jelit
Najlepsze produkty dla twoich jelit [7 zdjęć]

Nasz układ trawienny codziennie wykonuje ciężką pracę. Często sami ją mu utrudniamy, spożywając produkty

zobacz galerię

3. Co to jest przewlekłe zaparcie idiopatyczne?

Zaparcie idiopatyczne to najczęstsze zaburzenie rytmu wypróżnień. Nie wywołuje go żadna choroba, a przyczyna zaparcia idiopatycznego jest nieznana. Zaparciem określa się sytuację, kiedy u osoby stwierdza się zbyt małą liczbę wypróżnień. Mówi się o nim również wtedy, gdy chory oddaje twardy stolec z wysiłkiem, a po wypróżnieniu odczuwa wrażenie niepełnego wypróżnienia.

Musisz to wiedzieć

4. Skuteczność probiotyków w przewlekłym zaparciu idiopatycznym

Informacje dotyczące skuteczności stosowania probiotyków lub prebiotyków (albo stosowania łącznie probiotyków i prebiotyków, zwanych synbiotykami) są niepełne, trudno wyrokować zatem o celowości zażywania ich w przewlekłym zaparciu idiopatycznym. Nie istnieją wskazania medyczne do systematycznego przyjmowania probiotyków w zaburzeniu rytmu wypróżnień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze