Trwa ładowanie...

Spojenie łonowe: budowa i najczęstsze dolegliwości

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 13:02
Spojenie łonowe: budowa i najczęstsze dolegliwości
Spojenie łonowe: budowa i najczęstsze dolegliwości (gettyimages)

Spojenie łonowe stanowi część miednicy. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak jest zbudowane? Jakie objawy daje rozejście spojenia łonowego? Przeczytajcie.

spis treści

Spojenie łonowe to połączenie między dwoma koścmi łonowymi, które są ze sobą ściśle połączone (z obu stron przylegają do łączącego je krążka). Jego głównym zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych oraz amortyzacja wstrząsów przy chodzeniu, za co odpowiada krążek międzyłonowy.

10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży
10 rzeczy, które zrozumie każda kobieta w ciąży [7 zdjęć]

Ciąża to nie tylko wspaniały okres oczekiwania przyjścia na świat największego skarbu matki. To również

zobacz galerię

1. Czy spojenie łonowe może boleć?

Kiedy w okolicy podbrzusza i miednicy zaczyna doskwierać ból, można podejrzewać, że doszło do rozejścia spojenia łonowego. Towarzyszy mu również dysmkfort w czasie chodzenia, wchodzenia po schodach, schylania się oraz podnoszenia. Nikiedy dolegliwość objawia się charakterystycznym chodem.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"
40 tydzień ciąży - poród, proces ciąży, rozwój dziecka
40 tydzień ciąży - poród, proces ciąży, rozwój dziecka

W czterdziestym tygodniu ciąży zamyka się dziewięciomiesięczny okres oczekiwania na dziecko. Koniec

przeczytaj artykuł

Rozejście spojenia łonowego może dotknąć każdego, jednak najczęściej zmagają sie z nim kobiety w III trymestrze ciąży. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi (zwłaszcza zwiększonym stężeniem relaksyny), jakie zachodzą w ciele mamy. Organizm ponadto przygotowuje się do porodu siłami natury, rozciąga więc więzadła łączące kości miednicy. Kiedy jednak stanie się to za szybko lub dojdzie do nadmiernego rozluźnienia, wówczas pojawia się problem.

5 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
5 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki

zobacz galerię

Do rozejścia spojenia łonowego może też dojść w wyniku urazu miednicy, np. w wyniku upadku z dużej wysokości lub wypadku komunikacyjnego. Diagnozę stawia fizjoterapeuta, lekarz rodzinny lub ginekolog. Niekiedy rozejście spojenia łonowego jest na tyle poważne, że naturalne urodzenie dziecka jest nimożliwe i trzeba wykonć ciesarskie cięcie.

2. Objawy rozejścia spojenia łonowego

Objawem, który sugeruje rozejscie spojenia łonowego, jest ból. Towarzyszy mu też często kaczy chód. Oba symptomy są bardzo poważne i powodują duży dyskomfort. Wymagają wizyty u specjalisty oraz zastosowania odpowiedniego leczenia. W pierwszej kolejności ważna jest diagnostyka. Lekarz zleci wykonanie tomografii komputerowej lub RTG, a kobiecie w ciąży - USG.

3. Leczenie rozejścia spojenia łonowego

Na badaniu obrazowym lekarz oceni stopień rozejścia spojenia łonowego. W sytuacji potwierdzenia diagnozy, niezwykle ważny jest odpoczynek. Niekiedy konieczne może okazać się zastosowanie ortez w formie pasa obejmującego miednicę. W celu łagodzenia bólu stosuje się środki przeciwbólowe. Bardzo ważne jest jednak pójście do dobrego fizjoterapeuty, który udostępni zestaw odpowiednich ćwiczeń.

Spojenie łonowe może się rozejść nie tylko w ciąży, ale i w trakcie połogu. Rozejście spojenia łonowego udaje się w wiekszości przypadków wyleczyć. Bólu jednak nie można bagaleliować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze