Smoczek anatomiczny. Charakterystyka i cena
Smoczek anatomiczny to model ortodontyczny, przypominający wyglądem brodawkę kobiety. Dopasowuje się do kształtu jamy ustnej, dzięki czemu wpływa na rozwój właściwego zgryzu u dziecka. Jego tarczki są wyprofilowane pod nosek malucha, a gumki spłaszczone jedynie z jednej strony. Smoczek anatomiczny umieszczamy w buzi dziecka tylko płaską stroną. Czym charakteryzuje się smoczek anatomiczny i jaka jest jego cena?
1. Jakie są rodzaje smoczków?
Ssanie smoczka to dla dziecka szansa na łagodzenie stresu lub bólu związanego z ząbkowaniem. Niektóre modele przydają się także, gdy planujemy odstawić dziecko od piersi. Można kupić je w sieci lub w sklepach/działach z akcesoriami dla niemowląt.
Możemy tam znaleźć całe mnóstwo modeli smoczków dla najmłodszych dzieci, które podzielone są według kształtu, sposobi użytkowania czy też materiału, z którego są wykonane. Silikonowe nie mają żadnego zapachu ani smaku, w przeciwieństwie do lateksowych (kauczukowych), do których przez ich charakterystyczny smak i zapach dzieci szybko się przyzwyczajają.
Jakie rodzaje smoczków są dostępne na rynku?
- okrągłe;
- symetryczne;
- anatomiczne.
W tym artykule opiszemy smoczek anatomiczny.
2. Czym jest smoczek anatomiczny?
Smoczek anatomiczny wyglądem przypomina brodawkę kobiety i z założenia ma dopasowywać się do kształtu jamy ustnej dziecka (od góry wypukły, od dołu płaski). Jest zalecany przez ortodontów i stomatologów jako środek do wspomagania prawidłowego rozwoju podniebienia oraz zgryzu.
Podczas stosowania smoczka anatomicznego pamiętajmy, aby zawsze właściwie go umieszczać w jamie ustnej dziecka. Jeśli zrobimy to nieprawidłowo, nie będzie spełniał swoich funkcji, a nawet może zaburzać prawidłową czynność ssania, co może prowadzić do odkształceń i wad.
3. Ile kosztuje smoczek anatomiczny?
Ceny smoczków anatomicznych wahają się od kilku złotych za sztukę (około 5-6 zł) do kilkudziesięciu (30-40 zł). Cena zależy między innymi od materiału, z którego jest wykonany i od marki smoczka.