Trwa ładowanie...

Śmieciowe jedzenie może prowadzić do problemów z pamięcią. Nigdy nie podawaj go dzieciom

"Śmieciowe jedzenie" może powodować luki w pamięci u twojego dziecka.
"Śmieciowe jedzenie" może powodować luki w pamięci u twojego dziecka. (iStock)

Twoje dziecko ma problem z koncentracją albo zapamiętywaniem? Zastanów się, jak wygląda jego dieta. W świetle najnowszych odkryć naukowców z Australii śmieciowe jedzenie może destrukcyjnie wpływać na nasz mózg. Część zmian może być nieodwracalna.

spis treści

1. Śmieciowe jedzenie może powodować "luki w pamięci"

Frytki, hamburgery, pizza, zupki chińskie, kebaby, babeczki i ciasta - to produkty, które nie powinny znajdować się w diecie naszych dzieci, a już na pewno nie powinny być przez nie spożywane regularnie. Niestety, wielu rodziców popełnia ten błąd, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, na które naraża swoje pociechy.

Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu
Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu [6 zdjęć]

To, w jaki sposób odżywiają się dzieci, ma wpływ nie tylko na ich wagę, wygląd czy dobre samopoczucie.

zobacz galerię
Zobacz film: "Chcesz zajść w ciążę? Unikaj śmieciowego jedzenia"

Badania prowadzone na australijskim Uniwersytecie Nowej Południowej Walii po raz kolejny udowadniają, jak destrukcyjny wpływ na nasz organizm może mieć dieta bogata w tłuszcz i cukier. Co gorsze podczas eksperymentów odkryto, że zmiany w organizmie zachodzą już po tygodniu żywienia śmieciowym jedzeniem.

Frytki i hamburgery nie powinny znajdować się w diecie dziecka.
Frytki i hamburgery nie powinny znajdować się w diecie dziecka. (iStock)

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Brain, Behavior and Immunity". Podczas ekperymentu naukowcy analizowali możliwości poznawcze szczurów karmionych dietą bogatą w cukier i tłuszcz. Zwierzęta były podzielone na trzy grupy: jednej podawano zdrowe posiłki, drugiej dietę opartą na frytkach i słodyczach, a trzeciej połączenie zdrowego jedzenia z duża ilością cukru.

2. Zmiany mogą być nieodwracalne

Już po tygodniu prowadzonego ekpermentu odkryto, że zwierzęta na diecie bogatej w tłuszcz i cukier wykazywały zaburzenia poznawcze, m. in. zmniejszoną zdolność rozpoznawania niektórych obiektów. Zdaniem autorów badania pokazuje to dobitnie, jak szybko niezdrowe jedzenie może się odbijać na funkcjonowaniu naszego całego organizmu. Nie chodzi tu tylko o dodatkowe kilogramy.

 Niezdrowe jedzenie może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu.
Niezdrowe jedzenie może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu. (iStock)

"Tym, co jest najbardziej zaskakujące w tych badaniach jest szybkość z jaką nastąpiło pogorszenie procesów poznawczych" - podkreśla Margaret Morris, jedna z autorów badania. "Nasze wstępne dane sugerują również, że część zmian jest nieodwracalna, to znaczy, że nie ustępowała nawet, kiedy szczury zostały przestawione na dobrą dietę, co jest bardzo niepokojące" – dodaje badaczka.

Badania Australijczyków rzucają nowe światło na problem niezdrowego jedzenia. Do tej pory większość naukowców skupiała się na kwestii zagrożeń związanych z otyłością i nadwagą oraz chorobach, do których może to doprowadzić. Teraz okazuje się, że konsekwencje śmieciowej diety odbijają się też na mózgu.

3. Śmieciowe jedzenie może prowadzić do zaburzeń psychicznych

Naukowcy podkreślają, że niezdrowe jedzenie ma niekorzystny wpływ na wszystkich ludzi, ale najbardziej podatne na jego szkodliwe oddziaływanie są dzieci i osoby starsze.

"Odżywianie wpływa na mózg w każdym wieku, ale w miarę starzenia się organizmu może ono mieć kluczowe znaczenie, m.in. zapobiegając pogorszeniu funkcji poznawczych" - podkreśla Margaret Morris.

Część zmian spowodowana przez niezdrową dietę może być nieodwracalna.
Część zmian spowodowana przez niezdrową dietę może być nieodwracalna. (iStock)

Badania Australijczyków to kolejne potwierdzenie związku jakości jedzenia na kondycję naszego mózgu i pamięci.

Również naukowcy z Kanady ostrzegali przed skutkami ubocznymi sięgania po fast foody. Mówili wówczas, że powodują choroby o podłożu psychiatrycznym. Ich zdaniem regularne korzystanie z restauracji typu fast food, a nawet same reklamy popularnych sieci, wpływają na naszą zdolność delektowania się chwilą, powodując w konsekwekcji zachowania, które naukowcy nazwali "chroniczną niecierpliwością".

Więcej na temat wpływu śmieciowego jedzenia na mózg dziecka znajdziesz TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze