Trwa ładowanie...

Słuchawki dla niemowląt. Kiedy warto o nich pamiętać?

 Agnieszka Gotówka
30.03.2023 15:01
Słuchawki dla niemowląt. Kiedy warto o nich pamiętać?
Słuchawki dla niemowląt. Kiedy warto o nich pamiętać? (https://stock.adobe.com/)

Słuchawki dla niemowląt to tani i bardzo przydatny gadżet. Nie tylko chroni słuch naszych pociech, ale też zmniejsza ryzyko przebodźcowania. Podpowiadamy, jakie słuchawki wyciszające dla dzieci wybrać i w jakich sytuacjach szczególnie warto o nich pamiętać.

spis treści

1. Słuchawki dla niemowląt. Hit czy kit?

Współczesny świat jest bardzo głośny. Szczególnie mocno odczuwa się to, mieszkając w mieście, w którym zewsząd docierają do nas rozmaite, nie zawsze miłe dla ucha, dźwięki. A te nie tylko powodują dyskomfort, ale też szkodzą zdrowiu.

Hałas komunikacyjny i przemysłowy ma niekorzystny wpływ na słuch, zwłaszcza najmłodszych, bo ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenia. Sprzyja też zaburzeniom koncentracji i wzmaga uczucie niepokoju. Może powodować bóle głowy, a nawet nudności.

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Dlatego tak ważne jest, by chronić dziecko zarówno przed hałasem krótkotrwałym, jak i przewlekłym. Pomóc w tym mogą słuchawki wygłuszające dla dzieci. Kiedy szczególnie się przydają?

Słuchawki wygłuszające hałas dla dzieci warto mieć, jeśli wybieracie się całą rodziną na wesele lub inną uroczystość, na której będzie głośna muzyka. Dobrze też założyć je niemowlęciu, będąc razem na meczu lub lotnisku. Innymi słowy: przydadzą się wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi i istnieje zagrożenie hałasem. Doceniają je również rodzice dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera.

2. Słuchawki wygłuszające dla dzieci. Od kiedy?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Producenci wskazują, że słuchawki dla dzieci (wygłuszające) przeznaczone są dla niemowląt od 6. miesiąca życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by założyć je mniejszemu dziecku w sytuacji, gdy jest narażone na hałas.

3. Jakie słuchawki wygłuszające dla dzieci wybrać?

Zwróćmy uwagę na jakość wykonania. Sprawdźmy, czy poziom tłumienia dźwięku jest potwierdzony stosownym certyfikatem i słuchawki zostały przebadane przez Państwowy Instytut Badawczy. Sprawdźmy również współczynnik wytłumienia hałasu SNR [dB], który jest miarą tłumienia hałasu ogólnego przez ochronniki słuchu.

Ważne jest też, by opaska była regulowana, np. za pomocą rzepa. Niekiedy bywa szyta ręcznie, co stanowi dużą zaletę. Słuchawki wygłuszające dla niemowlaka są wówczas bardziej elastyczne i wyglądają zdecydowanie przyjaźnie.

4. Słuchawki wygłuszające dla dzieci. Gdzie kupić?

Słuchawki wygłuszające dla niemowlaka dostępne są w sklepach z akcesoriami dziecięcymi oraz w marketach ze sprzętem RTV/AGD. Można kupić je stacjonarnie lub internetowo.

Jesli nie wiemy, jakie słuchawki wygłuszające wybrać, warto je na początek wypożyczyć. To też dobra opcja dla osób, które potrzebują nauczników okazjonalnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze