Trwa ładowanie...

Seks? Nie dziś, nie jutro, w ogóle. O spadku libido w najnowszym badaniu "Seksualności Polaków"

Spada libido Polaków. Według sondażu przeprowadzonego przez firmę IQS na początku 2017 roku, w ciągu ostatnich 10 lat spadła aktywność seksualna naszych rodaków. Praca, nadmiar obowiązków, permanentny stres przyczyniają się do przemęczenia i braku ochoty na igraszki w łóżku. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz film: "Seks nasz powszedni"

Swoje wnioski przedstawili seksuolodzy, psychiatrzy i specjaliści od edukacji seksualnej w Polsce podczas Festiwalu Michaliny Wisłockiej, który odbył się w Lubniewicach. Miejsce jest symboliczne dla polskiej seksuologii, ponieważ to właśnie tam słynna autorka "Sztuki kochania" przeżyła swoją wielką miłość. Specjaliści podzielili się wynikami badań i spostrzeżeniami na temat seksualności Polaków. A to wszystko zostało opublikowane w raporcie "Seksualność Polaków 2017", którego autorem jest prof. Zbigniew Izdebski i Polpharma.

1. Co nam dolega?

Z danych sondażowych wynika, że w ostatnich 10 latach spadła aktywność seksualna naszych rodaków. W 1997 r. 86 proc. badanych uprawiało seks w ostatnim roku, podczas gdy w 2017 r. - 76 proc. Aż 57 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn wskazuje na długotrwały spadek zainteresowania seksem, przy czym w populacji męskiej pojawia się on najczęściej w 46. roku życia, a u pań - zaraz po czterdziestce.

- Winny jest styl życia – mówi WP parenting prof. Zbigniew Izdebski. - Stres, pośpiech, brak czułości nie sprzyjają naszemu życiu seksualnemu. Tak odpowiadali respondenci w naszym badaniu. 34 proc. Polaków i 29 proc. Polek wskazało powyższe przyczyny jako główny powód spadku ochoty na seks. Wiek również ma tu znaczenie, jednak jest czymś naturalnym, jeżeli chodzi o spadek libido - wyjaśnia prof. Izdebski.

Sprawdź koniecznie:

Największe mity na temat seksu w ciąży

2. Nie, bo nie i inne powody

Brak zainteresowania życiem seksualnym zależny jest od płci.

- U kobiet spadek libido podyktowany jest stanem zdrowia – mówi prof. Zbigniew Izdebski. – Dla 23 proc. kobiet życie seksualne było powiązane z dobrymi relacjami w związku. Jednocześnie 39 proc. mężczyzn przyznało się do kłopotów z erekcją w ostatnich czterech tygodniach (u 16 proc. były one zawsze lub prawie zawsze) – mówi ekspert.

- Z badań wynika, że aż 40 proc. respondentów zauważyło u siebie spadek zainteresowania seksem, a co piąty przyznał, że cierpi na zaburzenia potrzeb seksualnych – kontynuuje prof. Izdebski. - Z tym wiąże się jeszcze jedna kwestia. Otóż co trzecia osoba zgodziła się ze stwierdzeniem, że mężczyzna, który ma problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, nie jest uznawany za w pełni wartościowego. Aż 58 proc. mężczyzn i 62 proc. kobiet przyznaje jednak, że zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.

Sprawdź koniecznie:

Jak zwiększyć libido?

3. Dlaczego tak się dzieje?

- Są trzy warstwy powodów, jeżeli mówimy o spadku libido - mówi seksuolog dr Andrzej Komorski.

- Pierwsza, która odnosi się głównie do mężczyzn, to poszukiwanie pornografii bądź treści erotycznych na stronach internetowych. Podnieceniu towarzyszy często masturbacja, która konkuruje z seksem związkowym. Jeżeli podejmujemy temat masturbacji, to problem leży zarówno po stronie mężczyzn, jak i kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Bo jesteśmy otoczeni stresem. Boimy się, dlatego chcemy w jakiś sposób rozłożyć napięcie. Robimy to poprzez masturbację.

- Kolejnym powodem jest już wspomniany permanentny stres. Nie chodzi już o nerwy w pracy, choć i to się przyczynia do spadku libido, ale o stresie związanym z kobietą. Kobiety stały się dla mężczyzn wyzwaniem. Jednak poprzeczka dla niektórych podniesiona jest za wysoko i to ich przeraża. Z kolei kobiety nudzą się nieciekawymi facetami. Jeżeli ją nie interesuje, wyśmiewa się z niego, np. że za mało czyta, nie potrafi się zachować w towarzystwie itp. W takiej sytuacji pary się oddalają. On zamyka się w świecie wirtualnym, ją porywa szał zakupów.

- Jest jeszcze trzecia warstwa, która przeszkadza w zbudowaniu i utrzymaniu życia seksualnego. Ten problem pojawia się już od dłuższego czasu u pacjentów - brak akceptacji dla innych poglądów partnera bądź partnerki. To, co widzimy w mediach, czyli podział Polaków na takich i takich, różnice polityczne, lepsza i gorsza część narodu, to ma przełożenie na relacje. Pary nie rozumieją się, są jak z innej bajki. Ona nie może mu wybaczyć, że naśmiewa się z jej rodziców. A on jest wściekły, że ona krytykuje jego poglądy. Ludzie są rozwarstwieni. Boją się wyrażać własne zdanie, nie akceptują inności. To wszystko serwuje nam świat polityki. Jedni na lewo, drudzy na prawo. Efekty mamy potem w życiu codziennym - mówi seksuolog.

Intymne relacje w związku
Intymne relacje w związku

Dobre relacje między rodzicami są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

zobacz galerię

4. Jak można zaradzić?

- To, co buduje nasz związek, to czułość - mówi seksuolog prof. Zbigniew Izdebski - Badania wykazały że pary, które okazują sobie czułość, troskę, które często się przytulają, głaszczą, prowadzą satysfakcjonujące życie erotyczne. Polakom brakuje odpowiedniej wiedzy seksualnej. Seks to nie tylko fizyczność. Życie intymne jest mocno uzależnione od emocji i poczucia bezpieczeństwa. A to z kolei klucz do udanego życia seksualnego - podsumowuje prof. Zbigniew Izdebski.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.