Trwa ładowanie...

4 mity na temat seksu w ciąży

Decydując się na dziecko, warto wiedzieć, że faktycznie należy uważać podczas seksu w ciąży, ale nie jest on niemożliwy. Poza pierwszym trymestrem i ostatnimi czterema tygodniami przed porodem seks może być przyjemną aktywnością dla większości ciężarnych. Warto więc poznać mity dotyczące seksu w ciąży, aby nie stać się ich ofiarami.

Zobacz film: "5 powodów, dla których lepiej uprawiać seks rano"

spis treści

1. Seks w ciąży może spowodować ból u dziecka

Jest to chyba najbardziej powszechny mit. Większość ludzi myśli, że ze względu na ułożenie dziecka, seks w ciąży może spowodować ból głowy i utrudnić rozwój jego mózgu. Faktem jest, że seks w ciąży w żaden sposób nie może wpłynąć na rozwój dziecka ani fizycznie, ani psychicznie.

Płód jest dobrze chroniony płynem i workiem owodniowym, a także zaciśniętą szyjką macicy. Nie ma więc szans, że twój partner dotknie w jakikolwiek sposób głowy waszego dziecka. Nawet w trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko rośnie bardzo szybko i coraz bardziej zbliża się do pochwy, głęboka penetracja nie jest dla niego zagrożeniem.

2. Seks w ciąży jest bolesny

Nie musi być bolesny, jeżeli znajdziecie odpowiednią pozycję do kochania. Nawet nie będąc w ciąży, nie wszystkie pozycje są komfortowe, dlatego nie warto zrażać się, poszukując tej idealnej. Faktem jest, że w trakcie seksu w ciąży możecie potrzebować trochę więcej czasu i musicie zacząć trochę wolniej.

Zamartwiając się i próbując osiągnąć orgazm w pośpiechu, z pewnością będziecie się stresować, co spowoduje dyskomfort i zniechęcenie do zbliżeń. Aby nie wywoływać bólu u ciężarnej partnerki, warto pamiętać, żeby nie wywierać żadnego nacisku na piersi i brzuch kobiety.

Seks w ciąży nie jest zabroniony
Seks w ciąży nie jest zabroniony

3. Seks w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu

Jest to prawda, ale tylko w pewnym stopniu. W przypadku ciąży wysokiego ryzyka lub u kobiet, które mają już za sobą przedwczesny poród, seks może czasem prowadzić do wcześniejszych skurczów. Dobrze jest podjąć w takich wypadkach pewne środki ostrożności.

Dobrą metodą będzie używanie prezerwatywy w trakcie stosunku. To dlatego, że męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które mogą stymulować macicę i powodować skurcze. To samo może wywołać stymulacja piersi, która przyspiesza produkcję oksytocyny. Jednak w przypadku ciąży, w trakcie której nie było żadnych powikłań ani problemów, możecie zapomnieć o tego typu problemach.

4. Seks oralny w ciąży jest szkodliwy

W rzeczywistości, kiedy seks schodzi w trakcie ciąży na boczny tor lub jest zagrożeniem dla dziecka i może wywołać przedwczesny poród, seks oralny jest najlepszym i najwygodniejszym sposobem do zbliżenia. Podobnie jak w przypadku normalnego zbliżenia ważne jest, aby znaleźć pozycję wygodną dla partnerki. W trakcie seksu oralnego musicie jednak pamiętać o zachowaniu pewnych środków ostrożności.

Partner nie powinien wdmuchiwać wtedy powietrza bezpośrednio do pochwy. Może to spowodować powstanie bańki powietrza, która często prowadzi do powikłań i zagraża życiu matki i dziecka.

Zbliżenia w ciąży mogą być tak samo przyjemne, jak wtedy gdy staraliście się o potomstwo. Aby uniknąć niebezpiecznych dolegliwości, warto zachowywać pewne zasady, jednak nie trzeba rezygnować z seksu.

Oboje w ciągu tych 9 miesięcy powinniście zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Warto też poznać pozycje, które zapewnią wam obojgu komfort i będą bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Korzystajcie teraz, po porodzie płaczące dziecko i niskie libido spowodują, że nie będziecie mieli ochoty na seks.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza