Trwa ładowanie...

4 mity na temat seksu w ciąży

Avatar placeholder
08.07.2021 21:54
4 mity na temat seksu w ciąży
4 mity na temat seksu w ciąży (Zdjęcie pary/Shutterstock)

Decydując się na dziecko, warto wiedzieć, że faktycznie należy uważać podczas seksu w ciąży, ale nie jest on niemożliwy. Poza pierwszym trymestrem i ostatnimi czterema tygodniami przed porodem seks może być przyjemną aktywnością dla większości ciężarnych. Warto więc poznać mity dotyczące seksu w ciąży, aby nie stać się ich ofiarami.

spis treści

1. Seks w ciąży może spowodować ból u dziecka

Jest to chyba najbardziej powszechny mit. Większość ludzi myśli, że ze względu na ułożenie dziecka, seks w ciąży może spowodować ból głowy i utrudnić rozwój jego mózgu. Faktem jest, że seks w ciąży w żaden sposób nie może wpłynąć na rozwój dziecka ani fizycznie, ani psychicznie.

Płód jest dobrze chroniony płynem i workiem owodniowym, a także zaciśniętą szyjką macicy. Nie ma więc szans, że twój partner dotknie w jakikolwiek sposób głowy waszego dziecka. Nawet w trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko rośnie bardzo szybko i coraz bardziej zbliża się do pochwy, głęboka penetracja nie jest dla niego zagrożeniem.

2. Seks w ciąży jest bolesny

Zobacz film: "5 powodów, dla których lepiej uprawiać seks rano"

Nie musi być bolesny, jeżeli znajdziecie odpowiednią pozycję do kochania. Nawet nie będąc w ciąży, nie wszystkie pozycje są komfortowe, dlatego nie warto zrażać się, poszukując tej idealnej. Faktem jest, że w trakcie seksu w ciąży możecie potrzebować trochę więcej czasu i musicie zacząć trochę wolniej.

Zamartwiając się i próbując osiągnąć orgazm w pośpiechu, z pewnością będziecie się stresować, co spowoduje dyskomfort i zniechęcenie do zbliżeń. Aby nie wywoływać bólu u ciężarnej partnerki, warto pamiętać, żeby nie wywierać żadnego nacisku na piersi i brzuch kobiety.

Seks w ciąży nie jest zabroniony
Seks w ciąży nie jest zabroniony

3. Seks w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu

Jest to prawda, ale tylko w pewnym stopniu. W przypadku ciąży wysokiego ryzyka lub u kobiet, które mają już za sobą przedwczesny poród, seks może czasem prowadzić do wcześniejszych skurczów. Dobrze jest podjąć w takich wypadkach pewne środki ostrożności.

Dobrą metodą będzie używanie prezerwatywy w trakcie stosunku. To dlatego, że męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które mogą stymulować macicę i powodować skurcze. To samo może wywołać stymulacja piersi, która przyspiesza produkcję oksytocyny. Jednak w przypadku ciąży, w trakcie której nie było żadnych powikłań ani problemów, możecie zapomnieć o tego typu problemach.

4. Seks oralny w ciąży jest szkodliwy

W rzeczywistości, kiedy seks schodzi w trakcie ciąży na boczny tor lub jest zagrożeniem dla dziecka i może wywołać przedwczesny poród, seks oralny jest najlepszym i najwygodniejszym sposobem do zbliżenia. Podobnie jak w przypadku normalnego zbliżenia ważne jest, aby znaleźć pozycję wygodną dla partnerki. W trakcie seksu oralnego musicie jednak pamiętać o zachowaniu pewnych środków ostrożności.

Partner nie powinien wdmuchiwać wtedy powietrza bezpośrednio do pochwy. Może to spowodować powstanie bańki powietrza, która często prowadzi do powikłań i zagraża życiu matki i dziecka.

Zbliżenia w ciąży mogą być tak samo przyjemne, jak wtedy gdy staraliście się o potomstwo. Aby uniknąć niebezpiecznych dolegliwości, warto zachowywać pewne zasady, jednak nie trzeba rezygnować z seksu.

Oboje w ciągu tych 9 miesięcy powinniście zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną. Warto też poznać pozycje, które zapewnią wam obojgu komfort i będą bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Korzystajcie teraz, po porodzie płaczące dziecko i niskie libido spowodują, że nie będziecie mieli ochoty na seks.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze