Trwa ładowanie...

Schizofrenia a śmierć

Avatar placeholder
08.06.2017 08:05
Schizofrenia a śmierć
Schizofrenia a śmierć

Schizofrenia jest niezwykle groźną chorobą. Najczęściej zapadają na nią osoby młode. Jeśli pod uwagę weźmiemy dane statystyczne, okaże się, iż w chwili diagnozy pacjent ma 27 lat. Bardzo często rozpoznanie sprawia, że chory zostaje wykluczony z życia rodzinnego, zawodowego i społecznego. Schizofrenia musi być leczona, gdyż w przeciwnym przypadku może doprowadzić nawet do przedwczesnej śmierci chorego. Jest ona znacznie niebezpieczniejsza niż depresja lękowa. Objawy w jej początkowej fazie są bardzo podobne do symptomów depresji.

spis treści

1. Czym jest schizofrenia?

Jest to choroba psychiczna. Ocenia się, że na schizofrenię cierpi około 400 tysięcy osób. Najczęściej chorują osoby młode, między osiemnastym a trzydziestym piątym rokiem życia. Często jest tak, że społeczeństwo piętnuje chorego i bardzo często uznaje, że osoba chora na schizofrenię nie jest zdolna do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Dlatego bardzo często cierpiący na schizofrenię są odsuwani poza nawias społeczeństwa, wykluczani z życia rodzinnego, tracą pracę.

Schizofrenia jest bardzo groźną chorobą
Schizofrenia jest bardzo groźną chorobą
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Warto wiedzieć, że utrata pracy przez chorego na schizofrenię związana jest najczęściej z hospitalizacjami. Im więcej razy chory na schizofrenię przebywa na leczeniu w szpitalu, tym jest większe prawdopodobieństwo utraty przez niego pracy. Większość osób, które utraciły w wyniku tej choroby pracę, przechodzi na rentę zdrowotną.

2. Leczenie schizofrenii

Schizofrenia w początkowej fazie ma objawy podobne do depresji lękowej. Czasem można więc pomylić te dwa schorzenia. Aby leczenie schizofrenii było skuteczne, musi być rozpoczęte jak najwcześniej. Podstawowym sposobem jest farmakoterapia, gdyż zapobiega ona kolejnym epizodom psychotycznym. Lekarstwa na schizofrenię są dostępne w formie tabletek lub zastrzyków. Muszą być przyjmowane z zalecenia i pod kontrolą lekarza. Jednak najskuteczniejsze efekty w leczeniu schizofrenii można osiągnąć, stosując terapię wieloczynnikową. Elementami takiej terapii są lekarstwa, psychoterapia, wsparcie społeczne i zawodowe. Leczenie, które kładzie nacisk na utrzymanie pacjenta w jego rolach społecznych i zawodowych, jest bardzo skuteczne.

To musisz wiedzieć:

3. Śmierć w wyniku schizofrenii

Nieleczona schizofrenia może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Wyniki przeprowadzonych badań nad chorymi są zatrważające. Okazuje się, że schizofrenia może skracać życie chorego od 15 do 25 lat. Pacjenci tacy żyją krócej niż osoby chorujące na AIDS lub chorzy z większościami nowotworów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest sposób działania schizofrenii. Występuje ona w rzutach – każdy kolejny rzut choroby wywołuje nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Im więcej jest rzutów choroby, tym uszkodzenia są coraz większe. Dlatego niezbędne jest leczenie, które pozwala zapobiec kolejnym następstwom. Dodatkowo osoby chore na schizofrenię są do czterech razy bardziej otyłe niż reszta społeczeństwa i znacznie częściej zapadają na cukrzycę. W przypadku pacjentów ze schizofrenią później niż u reszty społeczeństwa diagnozowane są choroby serca i nowotwory. Ogromna większość chorych uzależniona jest od nikotyny, alkoholu, narkotyków. Wszystko to wpływa na to, że ryzyko wcześniejszego zgonu osoby cierpiącej na schizofrenię jest nawet trzykrotnie wyższe niż u reszty społeczeństwa. Dlatego tak ważna jest odpowiednia i szybka diagnoza, która pozwoli na skuteczne leczenie choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze