Trwa ładowanie...

Grupy wsparcia dla chorych na depresję

Avatar placeholder
21.06.2019 11:42
Grupy wsparcia dla chorych na depresję
Grupy wsparcia dla chorych na depresję (123rf)

Do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie niezbędne jest towarzystwo i pomoc innych ludzi. Każdy człowiek jest istotą społeczną, odczuwa potrzebę kontaktów z innymi. Potrzeba ta widoczna jest już u małych dzieci. Domagają się one uwagi i kontaktu ze strony innych ludzi. Brak akceptacji społeczeństwa, rodziny, znajomych może sprawić, że pojawi się ciężka depresja lub inne schorzenie.

spis treści

1. Grupy wsparcia

Grupy wsparcia się bardzo ważne, szczególnie dla ludzi chorujących na depresję. Możliwość kontaktu z innymi ludźmi jest niezwykle cenna, zwłaszcza w chwilach trudnych, kiedy ciężko jest sobie poradzić z natłokiem zdarzeń i kłopotów i pojawiają się silne emocje, z którymi trudno jest sobie poradzić. Wsparcie ze strony grupy daje siłę. Sprawia, że nawet ciężka depresja jest możliwa do pokonania. Dzielenie się swoimi problemami i zmartwieniami pozwala na rozładowanie napięcia emocjonalnego. Wpływa też na pogłębienie więzi społecznych.

Grupy wsparcia i terapia są bardzo ważne dla ludzi chorych na depresję
Grupy wsparcia i terapia są bardzo ważne dla ludzi chorych na depresję
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Jeśli naszymi kłopotami dzielimy się w grupie, w której są osoby zmagające się z takimi samymi problemami, możemy łatwiej uzyskać wsparcie i znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. To właśnie mają na celu grupy wsparcia.

2. Czym są grupy wsparcia?

Można powiedzieć, że grupy wsparcia to zbiór osób, które zmagają się z takim samym problemem. Najbardziej znaną grupą są Anonimowi Alkoholicy. W chwili obecnej oczywiście nie jest to jedyna grupa wsparcia, gdyż ciągle powstają i funkcjonują coraz to nowe. Są grupy wsparcia dla: chorych na depresję, rodzin osób chorych na depresję, zmagających się z zaburzeniami odżywiania, ludzi z problemami małżeńskimi. To tylko kilka przykładów grup wsparcia. Jest ich znacznie więcej. Można je zazwyczaj znaleźć przy lokalnych Ośrodkach Pomocy Społecznej, instytucjach pomocowych, szpitalach i przychodniach psychiatrycznych. Mogą też powstać w wyniku działań lokalnych mieszkańców.

9 korzyści z codziennego śmiechu
9 korzyści z codziennego śmiechu [9 zdjęć]

Poczucie humoru zmienia perspektywę postrzegania problemu i w tym tkwi główny sekret tej strategii.

zobacz galerię

3. Zasada działania grupy wsparcia

Grupa wsparcia udziela swoim członkom pomocy psychologicznej. Zazwyczaj nie jest to profesjonalna pomoc. Do grupy wsparcia może dołączyć każdy. Może się ona rozwijać na różne sposoby – intensywnie, ale także bardzo powoli. Obecność w grupie osób, które zmagają się z takimi samymi problemami, pomaga wszystkim w walce z tą samą trudnością. Kiedy kogoś dopadnie ciężka depresja, uczestnictwo w grupie wsparcia dla ludzi z depresją jest niezwykle korzystne dla procesu zdrowotnego. Warto wiedzieć, że grupa wsparcia nie udziela pomocy materialnej. Jej podstawowym zadaniem jest udzielanie pomocy psychicznej. Aby to osiągnąć, osoby należące do danej grupy muszą sobie zaufać. Powinna też zostać zbudowana przez nich atmosfera bezpieczeństwa. Dzięki rozmowom łatwiej można rozwiązać swoje problemy. W grupie znajdują się osoby, które mają taki sam problem. Są one jednak na różnych poziomach walki z nim. Są tam osoby, które dopiero zaczynają zmagania, ale są tam też osoby, które skutecznie walczą od jakiegoś czasu. Wymiana doświadczeń pomiędzy członkami grup wsparcia jest niezwykle korzystna. Dzięki temu np. chorzy na depresję widzą, że nie są osamotnieni w swojej chorobie. Że ciężka depresja dotyka także innych ludzi. Mogą czerpać więc informacje o skutecznych sposobach radzenia sobie z nią. Widzą też, że z takiego schorzenia można się wyleczyć.

To musisz wiedzieć:

Spotkania w grupach mają działanie motywujące i wzmacniające dla ich członków. Pomagają znaleźć siłę do walki. Ich oddziaływanie na psychikę jest bardzo silne. Na dodatek rezultaty są znacznie szybciej osiągane niż w przypadku osób, które nie korzystają z tej formy pomocy. Obecność w grupie wsparcia buduje także poczucie przynależności do wspólnoty. Daje szansę na rozmowę, dyskusję, poznanie nowych ludzi i nawiązanie nowych przyjaźni. Aprobata innych ludzi podnosi automatycznie samoocenę. Grupy wsparcia to doskonałe narzędzie mające na celu pomoc wszystkim, którzy zmagają się z trudnymi problemami. Dzięki zrozumieniu wewnątrz grupy buduje się odpowiednie wsparcie i znajduje siłę do walki z depresją. W grupie wsparcia można przepracować swoje emocje, powrócić na łono społeczeństwa, zaspokoić potrzebę kontaktu z innymi ludźmi i szybciej wrócić do zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze