Trwa ładowanie...

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią - do 6. miesiąca życia, do 12. miesiąca życia

Avatar placeholder
14.10.2022 10:42
Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią - do 6. miesiąca życia, do 12. miesiąca życia
Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią - do 6. miesiąca życia, do 12. miesiąca życia

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią to niezwykle pomocny dla nowych rodziców opis dokładnego porcjowania, rozkładu i rodzaju pokarmu, jakim żywić się będzie dziecko przez pierwsze kilkanaście miesięcy swojego życia. Podstawą schematu żywienia niemowląt karmionych piersią jest oczywiście mleko matki, jednak schemat ten pokazuje, jak wprowadzać do jadłospisu naszego dziecka kolejne pokarmy tak, aby wspomagać prawidłowy rozwój układu trawiennego.

spis treści

1. Schemat żywienia niemowląt - do 6. miesiąca życia

Oficjalny schemat żywienia niemowląt karmionych piersią składa się z zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Jest przygotowany przez doświadczonych specjalistów w celu wspomagania nowych rodziców w swojej roli. Zalecamy pobrać go z oficjalnej strony Towarzystwa.

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią jest aktualizowany co jakiś czas, tak więc zawsze jest on aktualny i ewentualne błędy są szybko korygowane. Zgodnie z głównymi założeniami schematu żywienia niemowląt karmionych piersią, dziecko do szóstego miesiąca życia powinno żywić się mlekiem matki. Jest to jego podstawa żywieniowa, reszta pokarmów służy zaś jako dodatek i są opcjonalne po szóstym miesiącu życia. Do szóstego miesiąca jednak dziecko powinno żywić się jedynie mlekiem matki.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

W okresie od pierwszego do szóstego miesiąca życia niemowlaka nie powinniśmy podawać mu żadnych innych płynów, za wyjątkiem leków lub suplementów. Jeśli jednak lekarze zalecą wprowadzenie poszczególnych pokarmów, ponieważ u dziecka wykryto szczególnie duże zapotrzebowanie na dany składnik odżywczy, możemy dany pokarm wprowadzić. Nie powinniśmy jednak robić tego bez konsultacji z lekarzem.

2. Schemat karmienia niemowląt piersią - do 12. miesiąca życia

Niemowlę powinniśmy karmić mlekiem matki do 12. miesiąca życia, po którym powinniśmy zacząć zastępować mleko pewnymi produktami bezmlecznymi. Aby dziecko w tym okresie było już odpowiednio przystosowane do przejścia z diety składającej się w głównej mierze z mleka matki, powinniśmy zacząć wprowadzać do jego diety małe porcje pokarmów innych niż mleko już w okresie od 17. do 26. tygodnia życia.

Mleko jest podstawą schematu żywienia niemowląt karmionych piersią przez całe 12 miesięcy
Mleko jest podstawą schematu żywienia niemowląt karmionych piersią przez całe 12 miesięcy (123RF)
  1. do 26. tygodnia życia to, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt karmionych piersią, okres w życiu niemowlęcia, kiedy dojrzewa ono do przyjmowania pokarmów innych niż mleko. Oczywiście pokarmy te muszą być odpowiednio lekkostrawne i rozdrobnione. Mogą to być gotowane i miksowane warzywa lub owoce. Najlepiej sprawdzają się marchewki oraz jabłka i banany.

W tym okresie dziecko może zacząć spożywać dostępne w sklepach specjalne kaszki i kleiki, a także drobno zmiksowane mięso lub jajka. Innym pokarmem, który zaleca się w tym okresie jest puree ziemniaczane. W okresie tym powinniśmy być ostrożni z podawaniem dziecku produktów zawierających gluten. Powinniśmy ostrożnie wprowadzać je do diety, uważając na możliwe reakcje alergiczne.

8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię

Od siódmego miesiąca życia możemy wprowadzać do diety dziecka coraz więcej rozdrobnionych produktów, takich jak mięso (także z ryb), posiekane owoce i warzywa, kasze, pieczywo, jogurt naturalny, sery oraz kefir.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze