Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Sapka u niemowląt

Avatar placeholder
12.02.2024 23:43
Sapka u niemowląt
Sapka u niemowląt

Sapka u niemowląt oznacza bardzo ciężki, utrudniony oddech. Dziecko wydaje się przy tym pochrapywać, w nosku może mu bulgotać. Sapka u dziecka oznacza, że nosek jest niedrożny – może być to wynikiem nagromadzenia kataru, kurzu, ulanego pokarmu lub obrzęku błony śluzowej nosa. Ze względu na to, że noworodki oddychają prawie wyłącznie przez nos, stan ten może poważnie utrudniać spokojny sen noworodka czy karmienie. Jeśli taki stan się utrzymuje, należy pójść z dzieckiem do pediatry.

spis treści

1. Przyczyny sapki u niemowląt

Sapka może być wynikiem zatkania nosa dziecka – winny może tu być na przykład katar, kurz czy resztki ulanego pokarmu. Nie musi to od razu oznaczać, że dziecko jest chore. Oczywiście, bywa, że katar pojawia się w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych i obrzęku błony śluzowej nosa. Częściej jednak do zatkania noska dochodzi w wyniku zalegania tam różnych substancji. Bardzo ważne jest więc, aby oczyszczać nosek dziecka.

Sapka często jest wywołana obrzękiem błony śluzowej nosa (jeśli w nosku dziecka nic nie ma). A taki obrzęk może być wynikiem alergii pokarmowej. Aby jednak podejrzewać alergię pokarmową u dziecka, powinny się u niego pojawić także inne objawy, takie jak ulewania, kolki, wzdęcia, biegunki, katar, kaszel, problemy ze snem, bezdechy.

2. Co robić w przypadku sapki u niemowląt?

Jeśli sapka jest wywołana zatkaniem nosa przez katar lub resztki ulanego pokarmu, najszybszą ulgę przyniesie stara dobra gruszka do odciągania kataru. Oprócz tego, można też zakraplać do nosa dziecka sól fizjologiczną (po jednej kropli na jedną dziurkę nosa), która rozpuści zalegającą w nosie wydzielinę. Dziecko nie powinno w tym czasie leżeć na plecach, lepiej ułożyć je na boku lub brzuchu. Potem także można wykorzystać gruszkę – po zakropleniu soli fizjologicznej będzie to łatwiejsze i skuteczniejsze. Maluchowi pomogą także częstsze spacery (jeśli nie jest zbyt zimno dla niemowlaka).

Zobacz film: "Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić"

Jeśli sapka u dziecka jest wywołana alergią i obrzękiem błony śluzowej, nie należy wykorzystywać gumowej gruszki. Podrażni ona dodatkowo błonę śluzową i pogorszy stan dziecka. Przy nieżycie górnych dróg oddechowych leki powinien przepisać lekarz.

Na dłuższą metę oddychanie dziecku ułatwi nawilżenie powietrza w jego pokoiku. Poprawę nawilżenia powietrza można osiągnąć za pomocą:

  • regularnego wietrzenia pokoju dziecka,
  • rozkładania na kaloryferach mokrych, czystych ręczników,
  • używania tradycyjnego lub ultradźwiękowego nawilżacza do powietrza (można wybrać model, który także oczyszcza powietrze z kurzu, co zmniejszy ryzyko uczulenia się dziecka),
  • utrzymywania w pokoju niezbyt wysokiej temperatury (około 18-20 st. C).

Noworodki, które nie umieją jeszcze za bardzo oddychać przez usta, mają bardzo utrudniony oddech, jeśli pojawi się niedrożność noska. U starszych dzieci pojawia się inny problem. Przy zatkanym nosie, maluch zaczyna oddychać przez usta, co zwiększa ryzyko ochłodzenia gardła i infekcji górnych dróg oddechowych (szczególnie w zimie).

Sapka utrzymująca się długi czas zawsze wymaga wizyty u lekarza. Przepisze on leki udrażniające nos, aby dziecko nie miało trudności z oddychaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze