Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Dziecka proponuje wprowadzenie kar za utrudnianie dziecku kontaktów z drugim rodzicem

 Maria Krasicka
26.04.2021 13:26
Alienacja rodzicielska
Alienacja rodzicielska (GettyImages)

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę na problem alienacji rodzicielskiej. Coraz więcej rodziców utrudnia dzieciom kontakty z drugim rodzicem lub nie stosuje się do opieki naprzemiennej. Według niego nie wystarczą już kary pieniężne i potrzebne jest wprowadzenie innych środków.

spis treści

1. Alienacja rodzicielska

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie coraz większego problemu, jakim jest alienacja rodzicielska. Według niego utrudnianie kontaktów z dzieckiem lub niestosowanie się do zasad opieki naprzemiennej nie jest w żaden sposób egzekwowane przez polskie sądy.

"W znacznej liczbie przypadków niezależnie od orzeczeń sądów, rodzice sprawujący pieczę nad dziećmi trwają przy swoich stanowiskach i w dalszym ciągu uniemożliwiają kontakty dzieci z osobami uprawnionymi poprzez ukrywanie się, częste zmiany miejsca zamieszkania, odmawianie realizacji kontaktów z powoływaniem się na opór małoletnich, choroby czy obecnie epidemię wirusa COVID-19. Działania takie powodują, że dziecko nie ma kontaktu z drugim rodzicem często przez wiele miesięcy, a w skrajnych sytuacjach nawet kilka lat" – mówi Mikołaj Pawlak.

Według niego konieczne są pilne zmiany prawa, a dobrym rozwiązaniem tego problemu, byłoby wprowadzenie precyzyjnych przepisów regulujących opiekę naprzemienną, która "jest niezwykle korzystna, ponieważ pomimo rozstania rodziców dziecko nie ogranicza ani nie zrywa więzi z żadnym z nich".

2. Kary dla rodziców utrudniających kontakty z dziećmi

Zobacz film: "5 rzeczy, których nie wolno mówić córce"

Według rzecznika praw dziecka, by nie dopuścić do pogłębiania się alienacji rodzicielskiej, sądy powinny mieć możliwość karania rodziców, którzy nie będą przestrzegać ustalonych zasad. Projekt kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakłada, że kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem lub możliwości sprawowania opieki naprzemiennej, polegałyby na wykonywaniu bezpłatnych prac społecznych.

Takie rozwiązania działają już w wielu krajach Europy, np. we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Na nieposłusznych rodziców nakładane są grzywny lub kary pozbawienia wolności.

Mikołaj Pawlak zaznacza również, że utrudnianie kontaktów dziecka z jednym z rodziców jest formą przemocy emocjonalnej, a egoistyczne postawy rodziców mogą negatywnie wpływać na rozwój dzieci.

"Angażowanie dziecka w konflikt rodzicielski i manipulowanie nim, a także wpajanie dziecku negatywnych treści na temat drugiego rodzica powoduje powstanie u małoletniego konfliktu lojalności, a w dalszej perspektywie negatywnie wpływa na jego dorosłe życie i nawiązywanie właściwych relacji społecznych" - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze