Trwa ładowanie...

Rozwód rodziców a "dobro dzieci". Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w rozwodach

 Maria Krasicka
03.01.2022 16:17
Rozwód rodziców a "dobro dzieci". Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w rozwodach
Rozwód rodziców a "dobro dzieci". Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w rozwodach (GettyImages)

Rozwód zawsze wiąże się z trudnymi decyzjami i emocjami, które dotykają nie tylko byłych małżonków, ale także ich dzieci. Co roku w Polsce jest to ponad 30 tys. rodziców. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wprowadzić zmiany w przepisach, które zakładają postępowanie informacyjne konieczne przed złożeniem pozwu o rozwód. Według resortu jest to działanie "dla dobra dzieci".

spis treści

1. Zmiany w postępowaniu rozwodowym

Każdego roku na rozwód w Polsce decyduje się około 70 tysięcy par, z czego prawie połowa z nich ma małe dzieci. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zareagować na tak dużą liczbę rozwodników i opracowało przepisy, które "utrudnią" otrzymanie rozwodu.

Rodzice chcący się rozwieść, przed złożeniem pozwu będą musieli najpierw złożyć wniosek o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego, podczas którego sędzia lub urzędnik sądowy odbędzie spotkania z małżonkami, by poinformować ich o skutkach rozpadu małżeństwa. Para będzie mogła również uczestniczyć w mediacji.

Takie postępowanie informacyjne według założeń Ministerstwa Sprawiedliwości ma trwać co najmniej miesiąc. Po tym czasie, jeśli sędzia uzna, że małżeństwo ma perspektywę na utrzymanie związku, może zawiesić postępowanie rozwodowe.

2. Obowiązkowe mediacje

Zobacz film: "Czy twoje dziecko jest rozpieszczone?"

W rozmowie z RMF FM wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który odpowiada za projekt nowelizacji ustawy, przyznał, że właśnie trwają prace nad kształtem całego procesu rozwodowego w praktyce.

- To będzie kwestia kilku dni. Jak już wpłynie wniosek, to sędzia będzie dysponował grafikiem, harmonogramem dostępności mediatorów, więc będzie mógł takiego mediatora wyznaczyć od ręki, także termin spotkania informacyjnego – powiedział Romanowski. - 30 dni od tego spotkania informacyjnego strony będą miały czas na decyzję, czy chcą mediować. Jeżeli tak, to będą mogły mediować maksymalnie sześć miesięcy, za obopólną zgodą będzie można ten czas wydłużyć – dodał.

Jak zaznaczył, mediacje będą trwały średnio trzy miesiące, ale jedynie za obopólną zgodą małżonków. Jeśli natomiast żadna ze stron nie będzie zainteresowana mediacją, już po miesiącu postępowanie informacyjne będzie umarzane. Umorzenie postępowania lub odbycie postępowania informacyjnego będzie konieczne do złożenia pozwu rozwodowego.

- Mediacje już teraz są obecne w postępowaniu rozwodowym, może nie ma ich bardzo dużo, to niecałe pięć proc. wszystkich rozwodów, które kończą się mediacją czy ugodą, to i tak jest spora liczba - powiedział Romanowski. - Chcemy wzmocnić obecność mediacji w tych postępowaniach rozwodowych, gdzie są małe dzieci. Bo dzieci najczęściej stają się przedmiotem tego konfliktu. To słowo przedmiot jest tu adekwatne. I najbardziej cierpią z powodu eskalacji sporu, konfliktu, co ma miejsce w postępowaniu rozwodowym - dodał.

Rodzice będąmogli uczestniczyć w mediacji
Rodzice będąmogli uczestniczyć w mediacji (GettyImages)

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mają zagwarantować dzieciom, że ich rodzice podejmą dobrze przemyślaną decyzję. Należy jednak pamiętać, że utrzymywanie związku za wszelką cenę "dla dobra dziecka" może odbić się negatywnie na całej rodzinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze