Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Rozmiary butów dla dzieci

Rozmiary butów dla dzieci są szczególnie ważne, by chodzenie w zakupionym obuwiu było wygodne i nie sprawiało bólu. Wybór właściwego rozmiaru butów dla malucha to sprawa niezwykle istotna i wcale niełatwa. Badania naukowe wykazują, że dzieci potrafią bez problemu chodzić w butach nawet o dwa rozmiary za małych. Zbyt małe buty są szkodliwe, jednak niektórzy rodzice, kurczowo trzymając się tej informacji, puszczają wodze fantazji i przesadzają w drugą stronę. Być może wyda się to niewiarygodne, ale wiele dzieci chodzi w butach o trzy-cztery rozmiary za dużych – wszystko w ramach kupowania obuwia „na zapas”, by starczyło na kilka sezonów. Kupowanie butów za dużych jest nie mniej szkodliwe dla dzieci niż kupowanie butów zbyt ciasnych.

Zobacz film: "Gadżety i dla dzieci i dla rodziców"

spis treści
Buty dla dziecka
Buty dla dziecka

Kupując buty dla dziecka, należy wybierać modele wygodne i trwałe.

zobacz galerię

1. Jak zmierzyć długość stopy dziecka?

Długość stopy zmierz poprzez odrysowanie jej konturów na kartce. Dziecko powinno stać w lekkim rozkroku, równomiernie obciążając obie stopy. Obrysuj obie stopy, trzymając ołówek blisko nóg, a następnie zmierz linijką odległość od czubka pięty do czubka najdalej wysuniętego palca stopy (nie u wszystkich maluchów jest to paluch). Mierzyć należy obie stopy, a rozmiar buta dobierać pod dłuższą. Metody numeracji obuwia różnią się od siebie i są zależne od producenta oraz od kraju. Np. w Anglii obowiązuje numeracja calowa, natomiast we Francji – numeracja sztychowa. Co kraj, to obyczaj. Rozmiary butów w Polsce zaczynają się od 14, w Anglii od numeru 0, a w USA od numeru 1. Aby uniknąć przeliczeń i skalowań, istnieją specjalne tabelki, które umożliwiają odczytanie rozmiaru buta przy znajomości długości stopy.

W niektórych numeracjach obuwia do długości stopy zostaje automatycznie dodany „zapas” w wielkości 15 mm. Rozmiar wskazany przez tabelę ten „zapas” już uwzględnia i nie trzeba dodatkowo wędrować po osi rozmiarów, dodając kolejne centymetry. W praktyce jednak nie zawsze jest idealnie i wyjście jest tylko jedno: but trzeba mierzyć w sklepie. Czynność ta jest niezbędna nie tylko ze względu na wybór właściwej długości buta. Stopa każdego dziecka ma swoją unikalną, trójwymiarową formę. Buty powinny więc pasować nie tylko pod względem długości, ale również szerokości, wysokości podbicia czy kształtu cholewki.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jaki rozmiar buta będzie dobry?

Wstępnie można oszacować rozmiar buta, bazując na tabelkach i specjalnych miarkach dostępnych w sklepach. Poniżej podane wymiary przedstawiają wartości orientacyjne, dlatego w celu dokładnego dobrania obuwia należy zawsze mierzyć buty na stopach dziecka przed zakupem.

Rozmiar obuwia 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
Długość stopy (cm) 11 12 12,5 13 13,5 14 14,5 15 16 16,5 17 18 19 20 20,5 21 22 22,5 23 23,5

W sklepie but należy nałożyć na stopę dziecka, dokładnie zapiąć albo zasznurować i postawić nogę z butem na podłodze. Następnie wymacaj czubki palców dziecka w bucie. But powinien być dłuższy od stopy o około 1 cm. W butach zakrytych nie ma możliwości wyczucia czubków palców malucha i odległości do końca buta. W takiej sytuacji należy wyjąć wewnętrzną wkładkę buta, położyć ją na ziemi i postawić na niej dziecko. Pomiar taki może być jednak obarczony pewnym błędem, ponieważ w zależności od konstrukcji cholewki stopa może być przesunięta nieco w tył lub w przód. Pamiętaj, że stopa dziecka w bucie potrzebuje nieco przestrzeni. Gdy noga dziecka wypełnia but od zapiętka po sam czubek, but jest za mały. Minimalny naddatek w rozmiarze buta to 0,5 cm. Stopa dziecka nieustannie rośnie, więc jeśli nie chcesz kupować obuwia dla malca co miesiąc, kup mu buty o kilka milimetrów za duże. Nie ulegaj jednak pokusie kupowania butów o wiele za dużych, ponieważ są niewygodne i niezdrowe (mogą wykoślawiać stópki). Ogólnie rzecz ujmując, but dla dziecka powinien być dłuższy od stopy o około 1 cm. Wartość ta uwzględnia naddatek funkcjonalny i wzrostowy.

Zobacz także:

3. Jak dopasować obuwie do stóp dziecka?

Wybór właściwego rozmiaru butów dziecięcych to nie lada wyzwanie. Obuwie różnych producentów, nawet oznaczone tym samym numerem, może znacznie różnić się długością wkładki. Jako, że ludzka stopa jest trójwymiarowa, żadna metoda mierzenia jej długości nie da nam pełnego obrazu buta idealnego. Do tego dochodzi fakt, że rozmiary butów sportowych i wizytowych są odmienne. Kupując obuwie sportowe należy pamiętać, że zwykle będzie ono o jeden rozmiar większe od pozostałych modeli dziecięcych. Poza tym, czas mierzenia stopy też nie jest bez znaczenia, ponieważ wraz z rosnącym zmęczeniem jej wielkość może ulec zmianie. Z tego powodu, najlepszym pomysłem jest dokonanie pomiaru w okresie średniego zmęczenia kończyn.

W niektórych sklepach możesz poprosić sprzedawców o pomoc w dobraniu butów dla dziecka. Niekiedy mają do dyspozycji nie tylko miarki, ale też specjalne urządzenia elektroniczne, mierzące wielkość stópki i wskazujące odpowiedni rozmiar, a nawet model buta. Starym sprawdzonym sposobem jest oznaczenie długości stopy dziecka na patyczku, który później w sklepie wkłada się do buta. But musi być dopasowany, tzn. powinien dobrze trzymać stopę, ale nie ograniczać jej ruchów, mieć szerokie noski, elastyczny zapiętek i sprężystą podeszwę.  

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.