Trwa ładowanie...

Buciki dla dziecka

Avatar placeholder
07.05.2019 10:23
Buciki dla dziecka
Buciki dla dziecka (123rf)

Buciki dla dziecka to niełatwy wybór dla rodziców, szczególnie gdy idą oni na takie dziecięce zakupy po raz pierwszy. Stópka dziecka rośnie bardzo szybko, więc dziecko bardzo często wyrasta ze swoich bucików. Dobór ospowiedniego rozmiaru jest też neico trudniejszy niż wybranie rozmiaru ubranek czy pieluch. Zanim maluszek osiągnie 3 rok życia, rodzice średnio kupują co najmniej 3 pary obuwia dla dziecka. Rodzice kupujący buciki dla dziecka muszą pamiętać, że rozmiar butów może się różnić w zależności od producenta. O czym jeszcze powinni pamiętać rodzice przy zakupie obuwia?

1. Jakie buty dla dziecka?

Odpowiedni dobór obuwia dla dzieci jest bardzo ważny, gdyż pierwsze buciki niemowlaka wpływają na stan stóp dziecka w przyszłości. Stopa dziecka stale się rozwija. Jak wybrać buciki, które będą odpowiednie dla dziecka?

Załóż bucik na stopę dziecka. Jeśli maluszek potrafi już sam chodzić, niech się przejdzie po sklepie. Jeśli jeszcze nie potrafi, postaw dziecko na podłodze. Sprawdź jak but dopasował się do stópki dziecka i w który miejscu znajdują się paluszki.

Przymierzenie jest najlepszym sposobem na zakup odpowiednich butów dla dziecka. Jeśli jednak rodzić zdecyduje się na zakup obuwia dziecięcego przez internet, należy dokładnie zmierzyć stopę dziecka, zgodnie ze wskazówkami sprzedawcy. Niestety, nóżka dziecka jest szeroka i może okazać się za duża, by wejść do bucika, pomimo że długość bucika jest odpowiednia dla stópki. Dlatego najlepszą decyzją będzie zabranie dziecka do sklepu i przymierzenie bucika.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Zwróć uwagę, czy buciki są elastyczne i czy przepuszczają powietrze. Materiał, z którego jest zrobiony bucik powinien być miękki. Podeszwa nie może być śliska, by mocno trzymała się podłoża. But nie może być zbyt sztywny, jednak musi dobrze chronić stópkę dziecka. Jeśli buty będą niewygodne lub będą słabo chronić stopę przed urazami, będzie to powodem do płaczu dziecka.

2. Wybór obuwia dla dzieci

Buciki powinny być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. Jeśli dziecko nie skończyło 6 miesiąca życia, a rodzice chcą zakupić pierwsze buty dla dziecka, powinni oni wybrać lekkie buciki z miękkiego materiału. Dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić, ale są na etapie raczkowania, powinny nosić buciki z miękką podeszwą, która nie będzie deformowała rozwijającej się stópki.

Dla dziecka poniżej 1 roku życia najlepiej wybierać buciki z elastyczną gumką i zrezygnować ze sznurowanego obuwia. Należy się przygotować na to, że po 1 miesiącu użytkowania, za względu na szybki rozwój dziecka, takie buciki mogą się stać już za małe dla bobasa i potrzebna będzie kolejna para. Buciki dla dziecka od 9 miesiąca życia do 3 lat muszą mieć mocną podeszwę, by chroniły stopę aktywnego dziecka, które potrafi chodzić, biegać i skakać.

Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego obuwia dla dzieci z wrodzonymi wadami stóp, np. płaskostopiem. Wtedy najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Jeśli kupujesz buciki dla dziecka, które ma powyżej 1 roku, możesz większą uwagę zwrócić na wytrzymałość bucików. W tym okresie życia dziecka stopa wolniej rośnie, a jednocześnie but jest zdecydowanie częściej noszony przez dziecko.

Ewa Janeczko

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze