Trwa ładowanie...

Rośnie liczba pozwów o alimenty od dzieci

 Ewa Rycerz
23.03.2017 13:29
Rośnie liczba pozwów o alimenty od dzieci
Rośnie liczba pozwów o alimenty od dzieci

Coraz więcej rodziców pozywa swoje dzieci, chcąc od nich alimentów. Według najnowszych danych do sądów w 2016 roku trafiło ponad 2,5 tys. takich pozwów.

Liczba ta rośnie z roku na rok. Jeszcze 7 lat temu pozwów o alimenty na rzecz rodziców zgłoszonych zostało ok. 700. W roku 2012 było ich już ok. 1400. Rekordowy okazał się jednak rok ubiegły. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, do sądów złożono 2610 pozwów. Z czego wynika taki nagły skok?

1. Seniorzy ubożeją, młodzi - bogacą się

Eksperci sugerują, że takiemu zjawisku towarzyszy przede wszystkim coraz większa świadomość prawa. Jednocześnie jakość życia starszego pokolenia obniża się przy czym osoby młode żyją w coraz lepszym standardzie. To sprawia, że seniorzy coraz częściej sięgają po rozwiązania, które zapewnią im środki do życia.

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

- Przychodzą do mnie osoby, dorosłe dzieci, które zostały pozwane przez swoich rodziców o alimenty. Takie sprawy najczęściej dotyczącą rodziców dysfunkcyjnych, np. takich, którzy nie wypracowali sobie emerytury i teraz żyją w niedostatku, nie posiadają zabezpieczenia finansowego – przyznaje Dorota Kupper, radca prawny z Centrum Prawa Rodzinnego w Warszawie.

Przy okazji tych spraw odżywają żale, dawne urazy i pretensje. Nieraz okazuje się bowiem, że taki rodzic przed laty był alkoholikiem lub bił dziecko.

10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko
10 największych błędów wychowawczych, którymi krzywdzisz swoje dziecko [11 zdjęć]

Wychowanie dziecka to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od rodzica przemyślanych decyzji. W

zobacz galerię

- W przypadkach gdy rodzic zaniedbywał potomstwo zawsze uspokajamy pozwanych, że na ich korzyść działa art. 5. Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym do zasądzenia alimentów na rzecz rodzica musi być spełniony warunek współżycia społecznego – tłumaczy Dorota Kupper.

Jednocześnie specjalistka zaznacza, że pozywanie dzieci przez dysfunkcyjnych rodziców z ograniczonymi prawami rodzicielskimi nie jest normą. O alimenty walczą także tacy, którzy utrzymują z dziećmi bliskie relacje.

- Zdarzają się oczywiście i takie przypadki, gdy to dziecko okazuje się niewdzięczne. Jeśli takiemu rodzicowi nie można zarzucić niezgodności z zasadą współżycia społecznego, a dziecko ma zdolność finansową, która pozwala na płacenie alimentów - sąd je z dużym prawdopodobieństwem zasądzi – dodaje radca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze