Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ropienie oczu u noworodka - przyczyny, zapobieganie

Avatar placeholder
11.01.2024 16:12
Ropienie oczu u noworodka - przyczyny, zapobieganie
Ropienie oczu u noworodka - przyczyny, zapobieganie

Czasami rodzice zauważają z niepokojem, że oczy ich niedawno urodzonego dziecka zaczynają ropieć. Wydzielina może wydobywać się z jednego oka lub obydwu. Kiedy dziecko budzi się, z powodu zgromadzonej ropy może nie być w stanie otworzyć oczu. Wielu rodziców zastanawia się, czy przyczyna takiego stanu może leżeć w alergii. Jak jest faktycznie?

spis treści

1. Ropienie oczu u noworodka - przyczyny

Ropienie oczu u noworodków jest spowodowane zablokowaniem przewodów nosowo-łzowych. Jest to bardzo powszechna przypadłość. Według danych szacunkowych niemal połowa noworodków ma ten problem. Przewody nosowo-łzowe służą do odprowadzania łez z oczu do przestrzeni w pobliżu nosa.

Czasami przewody te nie są całkowicie otwarte w momencie narodzin dziecka i z czasem zatykają się. Wówczas nadmiar łez gromadzi się w oczach. Jeśli płyn nie ma ujścia, dochodzi do jego zainfekowania. Na szczęście w miarę jak dziecko rośnie, powiększają się jego przewody nosowo-łzowe.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Zobacz film: "Cechy noworodka, które nie powinny nas niepokoić"

W większości przypadków zablokowane przewody odtykają się i stają się ujściem dla łez w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Może się jednak zdarzyć, że przewody nosowo-łzowe zostaną przyblokowane, ponieważ ich nosowe zakończenie jest szczelnie zasłonięte tkanką śluzową. Jeśli tak się stało, a dziecko w chwili ukończenia dziewięciu miesięcy nadal ma zatkane przewody nosowo-łzowe, konieczne może być odetkanie ich w gabinecie lekarskim. Starsze niemowlęta mogą wymagać zastosowania znieczulenia ogólnego.

2. Ropienie oczu u noworodka - zapobieganie

Jeśli oczy twojego dziecka ropieją, przede wszystkim usuń wydzielinę za pomocą miękkiego, zwilżonego wodą materiału. Czynność tę wykonuj tak często, jak w oczach noworodka gromadzi się ropa. Pamiętaj również o masażu przewodów nosowo-łzowych. Znajdują się one tuż pod kącikiem oczu, blisko nosa. Jeżeli przewody są bardzo zablokowane, możesz wyczuć guzek.

Ropienie oczu u noworodka najczęściej spowodowane jest zablokowaniem kanałów łzowo-nosowych
Ropienie oczu u noworodka najczęściej spowodowane jest zablokowaniem kanałów łzowo-nosowych (123RF)

Delikatnie masuj to miejsce, wykonując półokręgi od kącika oczu w stronę nosa. Wystarczy zrobić 3-5 ruchów masujących co najmniej sześć razy dziennie, by zauważyć efekty. Masaż warto włączyć do planu dnia dziecka. Wielu rodziców decyduje się na masowanie przewodu nosowo-łzowego przed każdą zmianą pieluchy.

Dodatkowo można zastosować mleko matki. Jeśli kobieta karmi piersią, może zaaplikować kilka kropli swojego mleka na wewnętrzne kąciki oczu. Każda z tych kropli zawiera miliony białych krwinek zwalczających infekcje. Mleko ma również naturalne właściwości antybakteryjne i jest łagodniejsze dla oczu niż leki na receptę.

Jeżeli domowe sposoby na ropienie oczu u noworodków nie zadziałają, wskazana jest konsultacja lekarska. Pediatra może przepisać maść antybakteryjną lub specjalne krople. Leki te stosuje się cztery razy dziennie, by otworzyć przewody nosowo-łzowe. Kurację można zakończyć, gdy w oczach dziecka przestanie się gromadzić ropa.

Dobrym pomysłem jest połączenie leczenia zalecanego przez pediatrę z domowymi metodami radzenia sobie z ropieniem oczu u dziecka. W ten sposób można przyspieszyć moment poprawy stanu noworodka, co nie jest bez znaczenia dla komfortu dziecka i spokoju rodziców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze