Trwa ładowanie...

Rodzice nie powinni siedzieć z dziećmi z tyłu w aucie. To niebezpieczne

Avatar placeholder
08.02.2022 10:40
Podróż obok dziecka na tylnym siedzeniu może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów
Podróż obok dziecka na tylnym siedzeniu może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów (123rf.com)

Większość rodziców przyznaje, że podróżuje z dzieckiem na tylnym siedzeniu samochodu. Robią to w trosce o malucha. Okazuje się, że jest to błąd, który może zagrażać bezpieczeństwu dziecka i rodzica.

spis treści

1. Podróż z dzieckiem

Podróże z dzieckiem to duże wyzwanie, niezależnie od tego czy jest to kurs po mieście, czy dłuższa wycieczka. Szczególnie skomplikowana może być podróż z niemowlakiem.

Marta Istelska, autorka bloga "Fotelove", prywatnie mama, propagatorka jazdy tyłem, zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem dzieci podczas przejazdu samochodem. Pracuje w w sieci sklepów eksperckich z fotelikami do samochodów.

Blogerka zwróciła uwagę na fakt, że większość rodziców preferuje podróż z dzieckiem na tylnym siedzeniu. Marta Istelska szacuje, że dotyczy to 80 proc. osób, z którymi się spotyka.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Jako przyczynę podróży obok dziecka na tylnym siedzeniu, większość osób wymienia obawy o stan zdrowia dziecka, możliwość zadławienia, komfort psychiczny dziecka (i rodzica) albo możliwość podawania dziecku jedzenia lub picia.

- Znam matki, które w trakcie podróży wyciągają pierś i karmią swoje dziecko – zauważa Marta Istelska.

Chociaż podróżowanie obok malucha wydaje się dobrym pomysłem, w rzeczywistości może zagrażać nawet bezpieczeństwu dziecka.

2. Podróż rodzica na tylnym siedzeniu obok dziecka - możliwe konsekwencje

Marta Istelska wyjaśnia, dlaczego mama siedząca z tyłu może zrobić dziecku krzywdę.

- W momencie zdarzenia drogowego kończyny są bezwładne i istnieje możliwość, że uderzycie dziecko własną ręką – ostrzega.

W dodatku zajmowanie pozycji za kierowcą, podczas gdy dziecko siedzi za siedzeniem pasażera, powoduje, że między dzieckiem a rodzicem znajduje się wolne środkowe miejsce.

Bezpieczne niebezpieczne rzeczy
Bezpieczne niebezpieczne rzeczy [6 zdjęć]

Każda mama wie, że nożyczki, nóż, środki czystości czy igły są potencjalnie niebezpieczne i mogą doprowadzić

zobacz galerię

W efekcie, gdy rodzic wychyla się w kierunku dziecka, pasy przestają spełniać funkcję zabezpieczenia, gdyż spadają z ramienia. W razie wypadku ryzyko odniesienia obrażeń wzrasta.

Niekiedy też fotel kierowcy jest odsunięty do tyłu na tyle, że w razie wypadku osoba z tyłu uderza w niego. To również stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

3. Podróż rodzica na tylnym siedzeniu między dwojgiem dzieci

Jeszcze bardziej niebezpieczne jest zajmowanie pozycji na środku auta, gdy foteliki z dziećmi są dwa. Często wciśnięta w środek mama nawet nie zapina pasów i ze względu na wygodę wychyla się do przodu.

Matka nieświadomie stanowi wówczas zagrożenie dla dzieci. Ma też duże prawdopodobieństwo odniesienia poważnych obrażeń w razie wypadku.

4. Podróż autem z dzieckiem - porady specjalisty

Dla rodziców, którzy argumentują, że gabaryty fotelika uniemożliwiają zajęcie miejsca przed nim, Marta Istelska ma radę – zmiana fotelika. Asortyment dostępny na rynku pozwala na dopasowanie go do każdego samochodu i do indywidualnych potrzeb.

Bezpieczny fotelik to nie ten, który jest aktualnie modny lub polecany przez rodziców na forach.

- Bezpieczny jest fotelik, który indywidualnie dobierze specjalista - podkreśla Marta Istelska.

Blogerka ostrzega też przed twardymi zabawkami, które w razie kolizji stają się kolejnym z zagrożeń. Podobnie przedstawia się kwestia podawania dziecku w czasie jazdy jedzenia i picia. Może to się skończyć zakrztuszeniem tragicznym w skutkach.

Ponadto butelki lub inne przedmioty w razie kolizji, stwarzają duże zagrożenie dla pasażerów, bezwładnie przemieszczając się po aucie.

Nie należy karmić ani poić dziecka w foteliku, również dlatego, że okruchy mogą zapchać np. zapięcie pasów w foteliku.

Jedynie w przypadku dzieci borykających się z refluksem, chorobą lokomocyjną, silnym ulewaniem lub grożącymi niespodziewanym atakiem schorzeniami jak np. padaczka, obecność rodzica tuż obok jest nieodzowna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze