Trwa ładowanie...

Rodzice nie chcą szczepić dzieci przeciwko grypie

 Ewa Rycerz
09.02.2021 19:13
Rodzice nie chcą szczepić dzieci przeciwko grypie
Rodzice nie chcą szczepić dzieci przeciwko grypie (gettyimages.com)

Nawet 2/3 rodziców nie zdecydowało się w tym sezonie infekcyjnym na zaszczepienie dziecka przeciwko grypie - wynika z badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Pisze o tym dr Łukasz Durajski, pediatra, który stale zachęca do szczepienia najmłodszych.

spis treści

1. Rodzice nie chcą szczepić dzieci

Mimo że dziecko może przenosić wirus grypy, a co za tym idzie zarazić nie tylko rówieśników w przedszkolu czy szkole, ale także rodziców i dziadków, duża część rodziców nie decyduje się na podanie szczepionki swojej pociesze. Najczęściej tłumaczą, że nie widzą takiej potrzeby.

Dr Łukasz Durajski podaje dane pochodzące z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, z których wynika, że nawet 2/3 rodziców swoich dzieci nie zaszczepiło, a ponad 60 proc. respondentów zadeklarowało, że nie wykona tego szczepienia w tym sezonie.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Tymczasem z punktu widzenia epidemiologicznego zaszczepienie dzieci przeciwko grypie zmniejszyłoby występowanie wirusa tej choroby wśród reszty społeczeństwa.

2. Podstępny wirus

W powszechnej świadomości grypa funkcjonuje jako niegroźna choroba, której objawem zazwyczaj jest gorączka. Wielu rodziców uważa, że cgrypę "wystarczy wygrzać". Wirus grypy może być jednak wyjątkowo groźny dla człowieka. Jeśli jest źle leczony lub bagatelizowany, może prowadzić do poważnych powikłań. "Od lat wiadomo, że grypa to choroba, która objawia się nagle, a jej przebieg może być gwałtowny i w znaczącym stopniu osłabić organizm" - podkreśla w swoim wpisie lek. Durajski.

Choroba może być groźna szczególnie dla najmłodszych. Układ odpornościowy dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a co za tym idzie - nie funkcjonuje na swoich najwyższych obrotach. Dlatego też najmłodsi są również narażeni nie tylko na samo zachorowanie, ale także powikłania pogrypowe. U dzieci wystąpić mogą: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie zatok obocznych nosa, drgawki gorączkowe.

Szczepienie przeciwko grypie nie jest w Polsce obowiązkowe. Osoby, które chcą się mu poddać, za preparat muszą zapłacić. Lekarze jednak podkreślają, że warto zainwestować w zdrowie własne i swoich najbliższych, bo grypa może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze