Trwa ładowanie...

Zaszczep dziecko przeciwko grypie. Pediatra: Szczepionka nie chroni przed wirusem, ale przed groźnymi powikłaniami

- Dzieci co roku powinny być szczepione przeciwko grypie, bo w ten sposób chronimy je przed ciężkimi powikłaniami, jakie może spowodować wirus. W tym sezonie jest to szczególnie ważne. Nie wiemy, czy epidemia koronawirusa znowu utrudni dostęp do lekarzy i czy wizyty w przychodniach nie będą obarczone ryzykiem - opowiada w rozmowie z WP parenting pediatra Alicja Sapała-Smoczyńska.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

1. Koronawirus a grypa

Lekarze zachęcają Polaków, aby w tym roku zdecydowali się na zaszczepienie się przeciwko grypie, ponieważ sezonowa epidemia tego wirusa może się pokryć w czasie z drugą falą epidemii koronawirusa.

Czy warto zaszczepić dziecko przeciwko grypie?
Czy warto zaszczepić dziecko przeciwko grypie? (123rf.com)

Do tej pory u dzieci, zwłaszcza w Polsce, bardzo rzadko rozwijały się ciężkie objawy COVID-19. Czy w związku z tym też powinny być szczepione przeciwko grypie? Pediatra dr Alicja Sapała-Smoczyńska, kierownik medyczny Centrum Medicover, nie ma wątpliwości, że każde dziecko powinno zostać zaszczepione.

- Grypa jest bardzo ciężką chorobą, która powoduje wiele powikłań. Najbardziej dotkliwa jest dla osób w podeszłym wieku oraz niemowląt i małych dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu immunologicznego. Dlatego dzieci powinny być szczepione przeciwko grypie co sezon, ale tej jesieni i zimy jest to szczególnie ważne. Nie możemy przewidzieć, jak będzie wyglądać epidemia. Niewykluczone, że dostęp do stacjonarnych konsultacji z lekarzami będzie znowu utrudniony albo że idąc do przechodni z chorym, osłabionym dzieckiem, będziemy obawiać się, że złapie coś jeszcze. Dlatego lepiej zabezpieczyć się i zaszczepić - mówi dr Sapała-Smoczyńska.

2. Szczepienia przeciwko grypie u dzieci

"Grypowy sezon" zaczyna się od listopada i trwa do marca. Zachorowalność sięga szczytu w styczniu i lutym. Szacuje się, że co roku na grypę choruje 20-30 proc. dzieci w porównaniu do 5-10 proc. dorosłych. Niemniej jednak w Polsce wyszczepialność wśród dzieci jest na bardzo niskim poziomie – poniżej 1 proc. Wcześniej szczepionki były dostępne tylko w formie zastrzyku i kosztowały ok. 30 zł. Teraz na rynku pojawiła się trzykrotnie droższa wersja w postaci sprayu do nosa.

Każdego roku szczep grypy jest nieco inny, dlatego szczepienia trzeba odświeżać każdego co sezon.

- Szczepić przeciwko grypie można już dzieci od 6 miesiąca życia. Jeśli robimy to po raz pierwszy, a dziecko ma mniej niż 9 lat, w pierwszym sezonie wymagane będą dwie dawki szczepionki, podawane w odstępie 4 tygodni. Później szczepionkę podaje się raz do roku - tłumaczy Sapała-Smoczyńska.

Jak podkreśla pediatra, najważniejszą rolą szczepionki przeciwko grypie jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań po zakażeniu się wirusem. W najcięższych przypadkach może dochodzić do zapaleń płuc, mięśnia sercowego, stawów oraz opon mózgowo-rdzeniowych.

- Szczepionka de facto nie chroni przed wirusem, tylko przed powikłaniami, których najbardziej się obawiamy — tłumaczy dr Alicja Sapała-Smoczyńska. - Duży odsetek zaszczepionych osób po kontakcie z wirusem grypy nie rozwija żadnych objawów. Część może przechodzić chorobę w łagodny sposób. Najważniejsze jednak jest to, że zakażenie nie powoduje powikłań — podkreśla pediatra.

3. Kiedy zaszczepić dziecko przeciwko grypie?

Szczepionka przeciw grypie sezonowej zawiera trzy najczęściej występujące zabite szczepy wirusa: dwa typy wirusów A (H3N2 i H1N1) oraz jeden typ wirusa B. Ze względu na to, że wirus jest "uśmiercony" szczepionka jest bezpieczniejsza i nie ma konieczności zachowywania odstępu pomiędzy innymi wakcynacjami.

- Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań dla szczepień przeciwko grypie. Najważniejsze jest, żeby w ciągu ostatnich 3-4 dni dziecko nie przechodziło ostrej infekcji z gorączką powyżej 38 stopni — tłumaczy dr Sapała-Smoczyńska.

Jak podkreśla lekarka, szczepionka przeciwko grypie, jak każda inna, może wywoływać działania niepożądane. - Najczęściej polegają one na pojawieniu się bólu i obrzęku w miejscu szczepienia. Czasami mogą wystąpić objawy parainfekcyjne. Do trzech dni po szczepieniu dziecko może się czuć osłabione, a nawet lekko gorączkować. Jednak nie są to objawy grypy, tylko reakcja naszego układu immunologicznego na antygen, który jest zawarty w szczepionce - opowiada dr Alicja Sapała-Smoczyńska.

Zobacz także: 4-latka straciła wzrok. To efekt powikłań po grypie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.