Trwa ładowanie...

4-latka straciła wzrok. To efekt powikłań po grypie

4-latka ze Stanów Zjednoczonych straciła wzrok przez powikładnia po grypie
4-latka ze Stanów Zjednoczonych straciła wzrok przez powikładnia po grypie (Facebook Amanda Phillips)

4-letnia dziewczynka ze Stanów Zjednoczonych straciła wzrok. Jade DeLucia zachorowała na grypę typu B. Jej stan był na tyle ciężki, że ledwo udało się ją uratować. U dziewczynki doszło do powikłań o podłożu neurologicznym, czyli tzw. encefalopatii. Kilka miesięcy później wydarzyło się coś niesamowitego.

1. Powikłania po grypie doprowadziły do uszkodzenia mózgu dziecka

Jade DeLucia jest typową czteroletnią dziewczynką. Uwielbia kolor fioletowy, jednorożce i małe pieski. Dziewczynka pochodzi z Parkersburga w stanie Iowa. Kilka miesięcy temu dziecko dosłownie otarło się o śmierć. Choroba początkowo przypominała zwykłe przeziębienie. To uśpiło czujność rodziców.

"Wciąż biegała i bawiła się ze swoją siostrą, więc tak naprawdę nie przejmowałam się tym za bardzo" - wspominała w rozmowie z CNN Amanda Phillips - mama dziewczynki.

W pewnym momencie pojawiła się wysoka gorączka, a Jade nagle zaczęła dziwnie się zachowywać, zupełnie nie było z nią kontaktu. Wtedy rodzice zabrali ją do szpitala dziecięcego. Tam okazało się, że mała ma grypę typu B. Choroba doprowadziła do poważnych powikłań.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Powikłania po grypie"

"Przez około cztery godziny było naprawdę ciężko, nie byliśmy pewni, czy jej nie stracimy" - wspomina zdruzgotana mama dziewczynki.

Zobacz także: Co o grypie powinien wiedzieć rodzic?

2. 4-latka straciła wzrok

Powrót do zdrowia dziecka zajął kilka tygodni. Powikłania po grypie doprowadziły do uszkodzenia mózgu dziwczynki. 4-latka przestała widzieć.

"Jej źrenice były w zasadzie wielkości całego oka, a na jej twarzy malowała się jedynie pustka" - opowiada matka Jade.

U dziewczynki zdiagnozowano ostrą encefalopatię martwiczą - powikłanie o podłożu neurologicznym, które może pojawić się u dzieci chorujących na grypę. Dane pokazują, że występuje ono dość rzadko, dotyka mniej niż 1 proc. dzieci hospitalizowanych z powodu infekcji wirusem grypy. Dokładny mechanizm powstawania uszkodzenia mózgu (encefalopatii) w przebiegu schorzenia pozostaje niejasny. Choroba powoduje obrzęk mózgu.

3. Zdarzył się cud. Jade znów widzi

Encefalopatia jest bardzo poważnych schorzeniem. Część pacjentów umiera. Lekarze powiedzieli rodzicom Jade, że nie wiadomo, czy dziecko kiedykolwiek odzyska wzrok. Organizm Jade okazał się jednak bardzo silny. Dziewczynka pod długim pobycie w szpitalu wróciła do domu.

Co więcej, kilka tygodni później wydarzyło się coś niezwykłego. Jade odzyskała wzrok. Rodzice zauważyli któregoś dnia, że dziewczynka wstała i samodzielnie trafiła do łazienki, nie dotykając ścian. Chcieli sprawdzić, czy naprawdę zaczęła widzieć. Poprosili, żeby podeszła do wujka, który był u nich w mieszkaniu. Trafiła do niego bez problemy. Dziewczynka nadal musi być pod kontrolą lekarzy, bo choroba może wrócić.

Zobacz także: Zasady postępowania przy przeziębieniu i grypie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze