Grypa u dzieci - obalamy mity
Grypa jest groźną chorobą wirusową. Niebezpieczeństwo stwarza także dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Poznaj często powielane mity na temat tej choroby u maluchów.
1. Dzieci nie chorują na grypę
Grypa nie jest typową chorobą wieku dziecięcego, ale maluchów nie omija. Co więcej – są one w wielu przypadkach bardziej narażone na wirus grypy, gdyż układ immunologiczny kilkulatka nie pracuje jeszcze tak sprawnie, jak u człowieka dorosłego.
- Dzieci należą do grupy wysokiego ryzyka zachorowań na grypę. Zdarza się, że przechodzą ją ciężej niż dorośli, ponieważ nie wykształciły jeszcze w pełni układu odpornościowego. Może więc u dzieci pojawić się apatia, senność, czasem drgawki, dreszcze i bardzo wysoka gorączka, sięgająca nawet do 40 stopni Celsjusza – mówi Marcin Koncewicz, lekarz chorób wewnętrznych.
2. Przebywanie na mrozie wywołuje grypę
Sam mróz nie może wywołać grypy, może jednak uwrażliwiać na zchorowanie. Bardzo ważna jest też kwestia zachowania dziecka przebywającego na mroźnym powietrzu. - Jeśli takie dziecko będzie grubo ubrane i się zmęczy, zaczyna oddychać przez usta. Powietrze dostające się do organizmu tą drogą może wywołać zapalenie oskrzeli – podkreśla Koncewicz.
- Nie ma jednak możliwości, by dziecko zachorowało na grypę z powodu przebywania na mrozie. Aby doszło do infekcji, musi się od kogoś zarazić – dodaje specjalista.
3. Dziecko chore na grypę może pójść do szkoły
Okres wylęgania grypy u dziecka jest dłuższy niż u osoby dorosłej i trwa nawet do 7 dni. Chodzenie do szkoły spowoduje nie tylko zarażanie innych dzieci, ale także zwiększy ryzyko ostrzejszego przebiegu choroby i rozwoju jej powikłań.
4. Grypa to tylko mocne przeziębienie
Grypa nie jest rodzajem przeziębienia. Jest za to chorobą pochodzenia wirusowego o ostrym przebiegu i możliwych powikłaniach. W sezonie 2015/2016 z powodu grypy hospitalizowano ponad 4 miliony osób.
Pierwszymi charakterystycznymi objawami grypy są: wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, ogólne złe samopoczucie. Jeśli tylko zauważysz je u dziecka, podaj mu lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, a następnie połóż je do łóżka.
Grypy w żadnym wypadku nie można przeziębić. Szybka reakcja pomoże uniknąć powikłań pogrypowych.
5. Dzieci mają silniejszy organizm – nie występują u nich powikłania
Niestety, błędne jest myślenie, że grypa nie może u młodego człowieka spowodować groźnych powikłań. Jest wręcz przeciwnie – dzieci, szczególnie te do 5. roku życia są szczególnie narażone na powikłania pogrypowe. W przypadku niedoleczenia grypy może wystąpić zapalenie opon mózgowych, niewydolność oddechowa i zapalenie płuc.