Przyszła na świat minutę po północy. Na jakie świadczenia mogą liczyć rodzice w 2023 roku?
Chwilę po północy przyszli na świat najmłodsi obywatele Polski – to między innymi mała Klara, która urodziła się w kieleckim szpitalu. Ona, a także inne dzieci, które urodziły się lub dopiero urodzą w 2023 roku mogą liczyć na wsparcie finansowe od polskiego rządu. O jakie świadczenia finansowe mogą ubiegać się rodzice w bieżącym roku?
1. Pierwsze dzieci w 2023 roku
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, zaledwie minutę po północy na świat przyszła mała Klara, w tym samym czasie urodził się także prawdopodobnie najmłodszy mieszkaniec Poznania. 20 minut po północy urodził się pierwszy mieszkaniec Koszalina.
Lokalne media donoszą także o narodzinach pierwszej mieszkanki Radomia, można się spodziewać, że kolejne godziny przyniosą następne szczęśliwe informacje o najmłodszych obywatelach Polski.
Na co mogą liczyć ich rodzice w 2023 roku?
2. Świadczenia dla rodziców w 2023 roku
W związku z narodzinami dziecka rodzice mogą wnioskować o:
- becikowe – jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 złotych, w przypadku gdy dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1922 złotych netto;
- kosiniakowe – tzw. świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych dla osób, które nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, czyli m.in. pracujących na umowie o dzieło, studentów oraz bezrobotnych,
- 500 plus – świadczenie wypłacane co miesiąc na każde pierwsze i kolejne dziecko w rodzinie, niezależnie od dochodu.
Mimo inflacji i głosów, że świadczenie 500 plus straciło na wartości, w roku 2023 nie zostanie podniesione.
\– W tej chwili nie przewidujemy takich rozwiązań – stwierdził Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. W rozmowie z "Faktem" dodał, że "są jeszcze korzyści związane z rozliczeniami podatkowymi dotyczącymi rodzin wielodzietnych, obniżeniem podatku PIT z 17 do 12 procent".
W ramach Nowego Polskiego Ładu rodzice mogą się ubiegać także o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w wysokości 12 tys. złotych wypłacanych co miesiąc w transzach o wysokości 500 zł lub 1000 zł na każde drugie i kolejne dziecko.
Rodzic może się ubiegać o zasiłek macierzyński, jeśli pracuje na etacie lub zasiłek rodzinny. O niego mogą się starać rodziny z dziećmi, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Wsparcie finansowe należy się również rodzicom samodzielnie wychowującym dziecko.
Inne formy wsparcia polskiego rządu dla obywateli to:
- dodatek z tytułu urodzenia dziecka,
- zasiłek wychowawczy,
- Karta Dużej Rodziny czy bon turystyczny,
- dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki dla dziecka,
- świadczenia opiekuńcze,
- 300 plus na dziecko dla ucznia,
- "żłobkowe", czyli dofinansowanie do żłobka.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl