Trwa ładowanie...

Przypowieści biblijne. Co warto o nich wiedzieć?

Przypowieści biblijne są źródłem wielu inspiracji. To nie tylko teksty religijne, za pomocą których Chrystus chciał przekazać uniwersalne treści.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Przypowieści biblijne - definicja

Przypowieść, inaczej parabola, to utwór narracyjny. Jest typowy dla literatury moralistycznej. Jej cechą charakterystyczną schematycznie ukształtowana fabuła. Bohaterowie przypowieści istnieją tylko po to, by wyjaśnić prawdy uniwersalne: filozoficzne, moralne.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas...

przeczytaj artykuł

Budowa przypowieści przywodzi na myśl baśnie (por. „Brzydkie kaczątko” czy „Dziewczynkę z zapałkami”). W obu gatunkach fabuła jest ukształtowana schematycznie: świat jest czarno-biały, a postaci służą moralnej wykładni. Jest jednak pewna różnica – w baśniach nierzadko występują elementy świata fantastycznego.

Przypowieści biblijne mają cel dydaktyczny. Ich zadaniem jest nauczanie w kwestiach moralno-religijnych. By zrozumieć przypowieść, trzeba rozszyfrować znaczenie alegoryczne, symboliczne.

Antyk: charakterystyka epoki
Antyk: charakterystyka epoki

Antyk to inne określenie starożytności - okresu świetności cywilizacji i kultury Grecji i Rzymu. Czym...

przeczytaj artykuł

Przypowieści biblijne to też bogate źródło literatury. Kształtuje wzorce osobowe, np. miłosiernego samarytanina. W języku jest też wiele wyrażeń, których źródło odnajdziemy w biblijnych przypowieściach, np. wdowi grosz, światło pod korcem, dobry pasterz.

2. Przypowieść o siewcy

Jezus zgromadzonym wokół niemu ludziom opowiedział historię o siewcy, który wyszedł siać ziarno. Niektóre z nasion upadły na drogę i zostały podeptane lub zjedzone przez ptaki. Te, które zakiełkowały na skale, zwiędły, bo nie miały dostępu do wody. Z kolei jeszcze inne upadły między ciernie, gdzie rosnąć, „zagłuszyły” zboże. Dopiero te ziarna, które upały na żyzną glebę, dały obfity plon.

7 najbardziej wstydliwych sekretów matek
7 najbardziej wstydliwych sekretów matek [8 zdjęć]

Każda kobieta ma swoje sekrety, bo przecież nikt nie jest idealny. Niestety, stereotyp matki – bez skazy,...

zobacz galerię

3. Miłosierny samarytanin

Pewien człowiek został napadnięty w drodze do Jerycha. Obrabowano go, pobito i zostawiono. Przechodził obok niego kapłan, ale się nie zatrzymał. Pomocy nie udzielił też mężczyźnie Lewita. Tylko Samarytanin, który zobaczył leżącego, okazał miłosierdzie. Zawiózł mężczyznę do gospody i opłacił opiekę nad chorym.

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość...

przeczytaj artykuł

4. Syn marnotrawny

Pewien mężczyzna miał dwóch synów. Młodszy zażądał od ojca połowy majątku i zdecydował się opuścić rodzinny dom. Roztrwonił pieniądze i zaczął cierpieć niedostatek. Głodował i pasł świnie (co było wówczas hańbiącym zajęciem). Zdecydował się wrócić do rodzinnego gospodarstwa. Chciał ukorzyć się przed ojcem i przed Bogiem, przyznać się do swoich win i błagać o wybaczenie.

Ojciec przyjął syna z otwartymi ramionami. Nakazał też sługom przynieść mu nowe szaty i go nakarmić oraz zorganizować huczne przyjęcie. Takiego postępowania mężczyzny nie rozumiał jego starszy syn. Miał poczucie niesprawiedliwości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.