Trwa ładowanie...

Przeszczep macicy szansą dla bezpłodnych kobiet

Chirurdzy z Cleveland Clinic przygotowują się do przeszczepienia pacjentce macicy. Ten skomplikowany zabieg do tej pory udało się zrealizować jedynie lekarzom ze Szwecji.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

1. Po raz pierwszy w USA

To ogromna szansa dla kobiet, które marzą o biologicznym potomstwie – twierdzą eksperci z zespołu przygotowującego się do operacji. Przeszczep byłby stosowany wśród pań, które nie mają macicy lub jest ona uszkodzona.

Przeszczep jest tymczasowy – po urodzeniu dziecka lub kilkorga dzieci macica zostanie usunięta, a pacjentka będzie mogła przestać przyjmować leki przeciwzapalne mające na celu zmniejszenie ryzyka odrzucenia organu.

Narząd ma być pobierany od martwego dawcy – to, jak podkreślają chirurdzy, znacznie bezpieczniejsza opcja. Do tej pory taka operacja zakończyła się sukcesem jedynie na Uniwersytecie w Göteborgu – wówczas macica została pobrana od dawcy żywego.

Wśród dziewięciu kobiet, które dotąd otrzymały przeszczep, w większości przypadków od swojej rodzonej matki, czterem udało się urodzić. W pozostałych przypadkach przeszczep musiał zostać usunięty – z powodu pojawienia się skrzepu lub infekcji.

Również przeszczepy wykonywane wcześniej w Arabii Saudyjskiej oraz Turcji nie powiodły się. Do kolejnych operacji przygotowują się obecnie także inne szpitale na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

2. Dawcy i biorcy

Największe szanse na powodzenie przyjęcia przeszczepu będą miały zdrowe kobiety. Ryzyko stanowią problemy z wydolnością wątroby lub serca. Do Cleveland Clinic trafiło osiem pań, które są badane pod kątem szans na powodzenie operacji.

Wśród nich znajduje się 26-letnia matka dwójki adoptowanych dzieci, która postanowiła nie zdradzać swoich danych. – Pragnę doświadczyć tego wszystkiego – porannych mdłości, bólów pleców, obrzęku stóp. Chcę poczuć w sobie ruch dziecka – mówiła podekscytowana w jednym z wywiadów.

Macica poza organizmem, jeśli jest przechowywana w odpowiednio niskich temperaturach, może przetrwać od sześciu do ośmiu godzin. Eksperci szacują, że pobranie organu od martwego dawcy będzie trwało około pięć godzin.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.