Prześladowanie w dzieciństwie może mieć długotrwały wpływ na zdrowie

Nękanie jest poważnym problemem w szkołach. Według nowych badań, dzieci, które doświadczyły zastraszania, mogą mieć większe ryzyko wystąpienia określonych problemów ze zdrowiem w późniejszym okresie życia.

Prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu badanie obejmowało grupę 305 mężczyzn, których obserwowano od pierwszej klasy szkoły podstawowej do momentu, gdy skończyli 30 lat.

Przemoc dziecka wobec rodzica - coraz powszechniejsze zjawisko

Gdy uczestnicy dorośli, zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących czynników zdrowotnych, takich jak stres, historia chorób, dieta i ćwiczenia oraz status społeczno-ekonomiczny. 260 mężczyzn zostało poddanych testom krwi, ocenie stanu układu sercowo-naczyniowego i stanów zapalnych, a także zostali oni zważeni.

Zespół odkrył, że mężczyźni, którzy byli ofiarami prześladowania w okresie dzieciństwa, byli bardziej agresywni i wrogo nastawieni do innych, jako osoby dorosłe. Częściej palili papierosy, co jest silnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Stosunkowo częściej stosowali też marihuanę i nadal odczuwali stres z powodu dręczenia** nawet po ponad 20 latach.

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy to napady złości, bicie i gryzienie, krzyki,...

Mężczyźni, którzy padli ofiarą prześladowania w dzieciństwie, mieli niższe dochody, trudności finansowe i bardziej stresujące doświadczenia życiowe. Ponadto czuli się niesprawiedliwie traktowani przez innych i byli negatywnie nastawieni do przyszłości. Są to czynniki, które są związane również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Główna badaczka Karen A. Matthews stwierdziła, że zarówno nękający, jak i ofiary, mieli dużo stresów w dorosłym życiu, co sugeruje, że wpływ prześladowania jest bardzo długotrwały. Ich odkrycia są bardzo ważne ze względu na fakt, że to właśnie u mężczyzn jest wyższe ryzyko chorób układu krążenia.

Matthews dodała, że większość badań opiera się na rozwiązywaniu problemów dotyczących zdrowia psychicznego. Naukowcy chcą jednak przeanalizować wpływ nękania na zdrowie fizyczne.

Poprzednie testy wykazały, że stres, złość i wrogość zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca, udaru i nadciśnienia. Nowe odkrycia sugerują, że identyfikacja nękanych dzieci pozwoli wcześnie interweniować i może mieć pozytywny wpływ na zdrowie tych osób w dorosłym życiu.

Wyniki opublikowano w "Science Psychological", czasopiśmie Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych.

Marta Pawlak, 2 miesiące temu

Źródła zewnętrzne

  • ctvnews.ca

Newsy - choroby dziecięce

Komentarze