Trwa ładowanie...

Czytali nienarodzonym dzieciom bajki w różnych językach. Na ten reagowały najsilniej

Avatar placeholder
17.12.2023 10:47
Przeprowadzono eksperyment z udziałem noworodków. Tak prenatalny kontakt z językiem wpływa na rozwój neuronalny dzieci
Przeprowadzono eksperyment z udziałem noworodków. Tak prenatalny kontakt z językiem wpływa na rozwój neuronalny dzieci (Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech, współpracujący ze specjalistami z CNRS i Université Paris Cité, przeprowadzili badanie, którego wyniki wskazują na znaczący wpływ języka, w którym mówią matki, na rozwój neuronów ich nienarodzonych jeszcze dzieci. Wyniki tych badań opublikowano w czasopiśmie "Science Advances".

spis treści

1. Eksperyment z udziałem noworodków

Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci znajdujące się jeszcze w łonie matki (począwszy od około siódmego miesiąca życia płodowego) słyszą głos biologicznej mamy. Słyszą również pozostałe dźwięki z otoczenia matki - inne głosy, muzykę i ogólny hałas. Potrafią rozpoznać głos matki po urodzeniu i konkretne melodie związane z jej mową. Mniej dobrze poznany jest wpływ słuchania tych dźwięków na rozwój mózgu dziecka.

Badacze wyposażyli grupę 33 noworodków, dzieci matek francuskojęzycznych, w specjalne czapeczki EEG. Podczas snu dzieci odtwarzano im nagrania osoby czytającej "Złotowłosą i trzy misie" w różnych wersjach językowych. Monitoring EEG obejmował okres przed, w trakcie i po odtworzeniu nagrań.

2. Jak prenatalny kontakt z językiem wpływa na rozwój neuronalny u dzieci?

Z analizy odczytów EEG wynika, że mózgi dzieci słuchających opowieści w języku francuskim wykazywały wzrost długoterminowych korelacji czasowych, które są związane z percepcją i przetwarzaniem mowy. To wskazuje, że prenatalne wystawienie na konkretny język wpływa w specyficzny sposób na rozwój neuronalny mózgu dziecka.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Analiza odczytów EEG wykazała również, że najmocniejsze korelacje czasowe występowały w paśmie theta, które jest związane z przetwarzaniem jednostek mowy na poziomie sylab. Dzieci reagowały najsilniej, gdy opowieść była czytana w języku francuskim, co sugeruje, że prenatalny kontakt z danym językiem wpłynął na rozwój neuronów w ich mózgu.

3. Dlaczego wyniki eksperymentu są tak istotne?

Odkrycia specjalistów rzucają nowe światło na znaczenie kontaktu z językiem w życiu prenatalnym dla rozwoju neuronalnego mózgu. Mogą mieć również istotne implikacje dla przyszłych badań zarówno w dziedzinie neuronauki, jak i językoznawstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze