Trwa ładowanie...

Przedszkola znowu będą otwarte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Avatar placeholder
05.05.2020 16:12
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? (Getty Images)

W ramach stopniowego poluzowania restrykcji, rząd postanowił od 6 maja uruchomić żłobki oraz przedszkola. Nie wszystkie placówki jednak wystartują w tym terminie i też nie wszyscy rodzice zdecydują posłać do nich swoje dzieci. Czy w takim przypadku wciąż przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

1. Wiek dziecka a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W związku ze wznowieniem pracy żłobków oraz przedszkoli u wielu rodziców pojawiły się pytania i wątpliwości. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) postanowiło odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?
Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? (Getty Images)

Wśród nich znalazło się pytanie o wiek dziecka. MRPiPS wyjaśnia, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Innym najczęściej zadawanym pytaniem było do kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, skoro szkoły zostają zamknięte, ale żłobki mogą być otwarte od 6 maja?

"Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja. (…) Jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS” – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS podkreśla, że do dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

2. Otwarcie żłobków a zasiłek

Rodziców też nurtuje pytanie, co z zasiłkiem, jeśli żłobki i przedszkola otworzą się później niż 6 maja? Albo ze względów bezpieczeństwa ograniczy się liczbę dzieci, które mogą do niego uczęszczać? Są też rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opieki nie zdecyduję się posłać do niej mojego dziecka. Czy wtedy rodzić straci prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Jak odpowiada MRPiPS w każdym z tych przypadków u dodatkowy zasiłek opiekuńczy wciąż będzie przysługiwał.

"W związku z umożliwieniem od 6 maja br. otwarcia placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi, w rozporządzeniu wprowadzono również możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku, gdy pomimo otwarcia takiej placówki rodzic nie zdecyduje się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii. Rodzice będą mieli więc wybór" - podkreśla MRPiPS.

3. Jak złożyć oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

MRPiPS podkreśla, że zasady dokumentowania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się w związku z wydłużeniem prawa do jego pobierania do 24 maja.

"Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku" - czytamy na stronie ministerstwa.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. Lekarz komentuje decyzję rządu (WIDEO)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze