Trwa ładowanie...

Przeciwwskazania do porodu domowego

Avatar placeholder
01.10.2020 12:10
Przeciwwskazania do porodu domowego
Przeciwwskazania do porodu domowego

Przeciwwskazania do porodu domowego to wszelkie problemy zdrowotne przyszłej matki. Niebagatelną rolę w decyzji o porodzie w domu odgrywa ułożenie płodu oraz pozycja łożyska. Wszystkie czynniki zwiększające ryzyko powikłań okołoporodowych są przeciwwskazaniami do porodu w domu. Kobieta, która nie jest przekonana do takiego rozwiązania, na przykład martwi się o zdrowie dziecka i warunki domowe, nie powinna decydować się na poród w domu.

spis treści

1. Przeciwwskazania do porodu domowego u matki

Ryzyko związane z porodem domowym można zminimalizować przede wszystkim dzięki odpowiedniej ocenie stanu zdrowia kobiety. Tylko przeprowadzenie wszystkich wymaganych badań pozwoli na stwierdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu domowego, gdzie ewentualna natychmiastowa interwencja jest niemożliwa lub odsunięta w czasie, ze względu na konieczność dojechania do szpitala.

Matka decydująca się na poród w domu nie może mieć cukrzycy, wad wzroku, nadciśnienia, problemów z krzepliwością krwi ani chorób tarczycy. Właściwie większość problemów zdrowotnych może stanowić zagrożenie dla matki lub dziecka podczas porodu. Tylko kobieta całkowicie zdrowa może zdecydować się na taką formę porodu..

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Historia poprzednich ciąż kobiety także może sugerować pewne powikłania przy kolejnym porodzie. Jeśli poprzednie ciąże przebiegały bez zakłóceń i były naturalne, ryzyko, że coś pójdzie nie tak, znacząco się zmniejsza. Pamiętajmy, że pierwsze porody bywają dłuższe niż kolejne. W związku z tym, pierwszy poród będzie bezpieczniejszy w szpitalu, choć pierwsza ciąża nie jest jednoznacznym przeciwwskazaniem do porodu domowego.

2. Przeciwwskazania do porodu domowego u dziecka

Ciąża zagrożona wymaga porodu w szpitalu, przy specjalistycznej opiece i aparaturze. Tylko ciąża niskiego ryzyka pozwala na rozważanie opcji rodzenia w domu. Dziecko w łonie matki musi być ułożone główkowo, aby poród domowy był bezpieczny. Każde inne ułożenie dziecka, szczególnie ułożenie pośladkowe, oznacza, że poród domowy jest wysoce niewskazany. Przed decyzją o porodzie w domowych warunkach trzeba także zbadać pozycję łożyska. Łożysko przodujące lub brzeżne jest wyraźnym przeciwwskazaniem do porodu domowego.

Jeśli mają urodzić się wieloraczki, poród w domu nie wchodzi w rachubę. Przeciwwskazaniem do porodu domowego jest także przedwczesny poród. Wcześniak wymaga specjalistycznej opieki i sprzętu po urodzeniu, czego nie jesteśmy w stanie zapewnić mu w domu.

Trzeba pamiętać, że nawet ciąża niskiego ryzyka może wywołać komplikacje przy porodzie. W trakcie akcji porodowej może dojść do jej zatrzymania, niewystarczająco silnych skurczów, zaburzeń tętna płodu, pęknięcia szyjki macicy czy dużego pęknięcia krocza. Aby interwencja była najbardziej skuteczna, musi być jak najszybsza. Największe szanse powodzenia ma wtedy, gdy kobieta rodzi w szpitalu.

Ryzyko związane z porodem w domu nie jest dużo wyższe od porodu w szpitalu, pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo, matka jest zdrowa, a dziecko i łożysko ułożone prawidłowo do porodu. Poród w domu to duża odpowiedzialność dla rodziców i położnej. Jeśli jednak dobrze się do niego przygotują i przemyślą wszystkie wady i zalety porodu, bardzo prawdopodobne jest szczęśliwe rozwiązanie.

Następny artykuł: Ciąża wysokiego ryzyka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze