Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Probiotyki dla dzieci

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 03.11.2016 11:41
Probiotyki dla dzieci
Probiotyki dla dzieci

Probiotyki są obecnie bardzo popularne. Wielu rodziców systematycznie podaje probiotyki swoim dzieciom w nadziei, że wzmocnią one układ odpornościowymaluchów i poprawią pracę układu pokarmowego. Probiotyki mają zwykle postać jogurtu o przyjemnym smaku. Nic więc dziwnego, że większość dzieci chętnie je spożywa. Czym są probiotyki? Czy produkty zawierające probiotyki faktycznie wpływają korzystnie na organizm dziecka?

1. Co to są probiotyki?

Probiotyki to produkty zawierające mikroorganizmy, zwykle bakterie takie jak Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium oraz Saccharomyces, które rzekomo poprawiają stan zdrowia człowieka. Zwolennicy probiotyków przekonują, że produkty te zmieniają ilość bakterii zamieszkujących układ pokarmowy, zwiększając liczbę „dobrych” bakterii i zapobiegając rozrastaniu szkodliwych bakterii. Warto pamiętać, że dzieci przychodzą na świat bez bakterii w jelitach, ale zostają one szybko skolonizowane przez wiele korzystnych dla zdrowia bakterii. Niemowlęta, które pojawiły się na świecie w wyniku porodu naturalnego mają zwykle więcej „dobrych” bakterii. Podobnie jest w przypadku dzieci karmionych piersią. W mleku matki wykryto bowiem probiotyki. Obecnie do mleka modyfikowanego dodaje się probiotyki, by wyrównać szanse dzieci karmionych butelką, ale żadne badania nie wykazały jeszcze skuteczności takiej procedury.

2. Czy warto podawać dzieciom probiotyki?

Mimo iż probiotyki cieszą się dużą popularnością, wiele badań wykazało, że ich efektywność pozostawia wiele do życzenia. Przeprowadzone dotychczas badania dowiodły, że probiotyk L. acidophilus przyspiesza powrót do zdrowia dzieci z ostrą biegunką, ale probiotyki nie pomagają na biegunkę wywołaną przyjmowaniem antybiotyków. Wczesna suplementacja diety dziecka probiotykiem L. acidophilus nie zmniejsza prawdopodobieństwa wystąpienia atopowego zapalenia skóry lub egzemy. Ponadto probiotyki nie łagodzą dolegliwości bólowych u dzieci dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Badania wykazały jednak, że probiotyki są skuteczniejsze w leczeniu kolki u niemowląt niż symetykon, popularny składnik kropli na gazy i kolkę. Obecnie prowadzone są badania na skuteczność probiotyków w leczeniu chronicznych zaparć, choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz infekcji wywołanych przez Helicobacter pylori.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Jakkolwiek badania nie potwierdzają wszystkich reklamowanych właściwości probiotyków, należy uświadomić sobie, że nie wykazały żadnych poważnych skutków ubocznych tych produktów. Mogłoby się wydawać, że skoro są bezpieczne i mogą okazać się przydatne, warto po nie sięgać. Specjaliści przestrzegają jednak, że istnieje tak wiele typów i szczepów probiotyków, które mają różne zalecane dawki, że ciężko jest ustalić, jaka ich ilość będzie właściwa. Terapia probiotyczna, zwłaszcza u dzieci musi być odpowiednio dopasowana, najlepiej na podstawie badania mikrobioty jelitowej dziecka. Zastosowanie odpowiednich, przebadanych szczepów bakterii, o udokumentowanym działaniu daje korzystne efekty.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy suplement diety z probiotykiem lub jogurt naturalny powinny znaleźć się w diecie dziecka. Jeśli maluch ma ostrą biegunkę wywołaną wirusem, probiotyk najprawdopodobniej w ogóle nie zadziała. Warto więc poczekać na wyniki dalszych badań nad efektywnością probiotyków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze