Trwa ładowanie...

Trwają poszukiwania kierowcy z czarnego auta. Potrącił dziecko

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 24.07.2024 12:14
Potrącony chłopiec w Rudzie Śląskiej. Policja szuka sprawcy i apeluje o pomoc
Potrącony chłopiec w Rudzie Śląskiej. Policja szuka sprawcy i apeluje o pomoc (Adobe Stock )

Policjanci z Rudy Śląskiej proszą o pomoc w zlokalizowaniu sprawcy wypadku drogowego, który nie udzielił pomocy potrąconemu dziecku i uciekł z miejsca zdarzenia.

spis treści

1. Potrącił chłopca na pasach i odjechał

"Do potrącenia nieletniego pieszego uczestnika ruchu doszło w dniu 16 lipca 2024 roku około godz. 12:20. Osoba kierująca czarnym samochodem nie udzieliła pomocy potrąconemu chłopcu i oddaliła się z miejsca zdarzenia drogowego" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

Do zdarzenia miało dojść na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Głównej i Karola Bytomskiego.

Zobacz film: "Masaż serca u niemowlęcia"

"Osoby posiadające jakiekolwiek informacje, pozwalające ustalić sprawcę opisanego wyżej zdarzenia proszone są o kontakt z Referatem Wykroczeń rudzkiej komendy, telefon 47 854 1333 lub 47 854 1215, e-mail: prewencja@ruda.ka.policja.gov.pl" - zaapelowali funkcjonariusze.

2. Potrącenie pieszego. Jak należy się zachować?

W przypadku potrącenia pieszego (niezależnie czy pojazdem czy na skutek poważnego zderzenia dwóch pieszych), należy zawsze się zatrzymać, sprawdzić stan potrąconego i w razie konieczności udzielić pierwszej pomocy. Co więcej, obowiązek udzielenia pomocy dotyczy to nie tylko sprawcy wypadku, ale każdego świadka. Należy także pamiętać, że w przypadku potrącenia pieszego należy zawsze bezwzględnie wezwać policję oraz pogotowie.

"Zabronione jest zmienianie ustawienia pojazdów, zbierania z jezdni fragmentów samochodu lub szkła. Powiadom świadków zdarzenia, że również muszą poczekać na przyjazd policji" - czytamy w instruktażu postępowania na stronie Centrum Ratownictwa.

W pierwszej kolejności należy nawiązać kontakt z poszkodowanym, sprawdzić, czy jest przytomny, a następnie wyjaśnić mu, co się stało (może być w szoku) i zadbać o ustabilizowanie kręgosłupa szyjnego aż do przyjazdu pogotowia.

Jeśli potrącony jest nieprzytomny, należy sprawdzić czy oddycha: upewnić się, czy klatka piersiowa unosi się przy wdechach lub czy są one słyszalne tuż przy ustach i nosie. W przypadku zatrzymania oddechu, konieczne będzie wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze