Trwa ładowanie...

Porwania nieletnich. Zobacz jak rozmawiać z dziećmi, żeby tego uniknąć

Avatar placeholder
03.12.2018 10:51
Porozmawiaj z dzieckiem i ustrzeż je przed porwaniem
Porozmawiaj z dzieckiem i ustrzeż je przed porwaniem (123rf.com)

W ciągu ubiegłego roku zgłoszono 6758 zaginięć dzieci. Na szczęście większość z nich odnajduje się. Mimo, że niewielki procent tej liczby to porwania to jednak rzeczywiście maja miejsce. Maluchy często są zbyt ufne i nie mają problemy żeby odejść z przypadkowo spotkanym dorosłym. Ważne jest, aby od małego uczyć nasze pociechy ostrożności i ograniczonego zaufania do obcych. Podpowiemy ci co zrobić, aby nie dopuścić do tak niebezpiecznej sytuacji jakimi są porwania.

1. Porwania – małe dzieci

W ubiegłym roku w Polsce zaginęło 443 dzieci w wieku do 7 lat oraz 953 w wieku 7-13 lat. Ufność dzieci jest naturalna, dlatego trzeba uczulać je żeby nie rozmawiały z obcymii, dzięki temu będą świadome zagrożeń. Nie mogą przekazywać informacji, że są sami. Nawet jeśli tak jest niech mówią, że rodzic jest w pobliżu.

To może wydawać się oczywiste, ale w praktyce nie zawsze się tak dzieje. Uczul swoje dziecko, żeby nie otwierało drzwi jeśli jest samo w domu. Powiedz swojemu podopiecznemu, że ma nie przyjmować od obcych prezentów ani słodyczy. Musi pamiętać, że pod żadnym pozorem nie może wsiadać do obcych samochodów. Jeśli są zabrane wbrew jego woli ma krzyczeć i wyrzucać swoje rzeczy. Od najmłodszych lat ucz malca adresu zamieszkania i numeru telefonu do rodzica.

Inną delikatną kwestią, którą koniecznie trzeba przegadać z dzieckiem jst tzw.”zły dotyk”. Naucz je mówić ”nie” osobie dorosłej jeśli chce dotykać tych części ciała, które przykrywa strój kąpielowy.

Zobacz film: "Zaginiona nastolatka"
Zbuntowane dziecko
Zbuntowane dziecko

Jak pogodzić potrzeby dziecka z nieustającym brakiem czasu, cechującym współczesnych rodziców? Gdzie

zobacz galerię

2. Porwania – nastolatkowie

W 2017 roku zaginęło 5363 nastolatków. Część tej liczby to przeważnie ucieczki z domu. Zdarzają się jednak porwania.

Dorastanie to trudny wiek zwłaszcza, gdy twoja latorośl przechodzi przez bunt nastolatka. Jednak ważne jest przegadanie kilku istotnych kwestii z młodymi ludźmi i ustalenie prostych reguł. Powinni zawsze informować, gdzie są – pisać sms, nagrywać wiadomości lub zostawiać kartki. Dla żądnych przygód nastolatków autostop wydaje się być wspaniałą przygodą. Jednak jest to niebezpieczne i nigdy nie powinni wsiadać do obcych samochodów.

Gdy wracają sami do domu niech unikają pustych parków, pól, ścieżek i skwerków. Jeśli został zaatakowany w celach rabunkowych, niech się podda i odda rzeczy. Lepiej stracić coś materialnego niż ryzykować zdrowiem lub zranieniem.

3-letni chłopiec był wyśmiewany przez inne dzieci z powodu wyglądu. List jego matki poruszył serca wielu osób
3-letni chłopiec był wyśmiewany przez inne dzieci z powodu wyglądu. List jego matki poruszył serca wielu osób [4 zdjęcia]

Wyśmiewanie i prześladowanie to problemy, z którymi na co dzień borykają się dzieci. Mogą być one obiektem

zobacz galerię

3. Porwania – co powinni zrobić rodzice

Wbrew pozorom nie warto opisywać ubrań dziecka imieniem i nazwiskiem. Będzie mu łatwiej zaufać obcej osobie, jeśli ta zna jego imię. Kontroluj prezenty, które otrzymuje od starszych znajomych i opiekunów. Nie zostawiaj swojej pociechy w miejscu publicznym. Gdy dziecko się zgubi https://parenting.pl/gdy-dziecko-sie-zgubi w supermarkecie natychmiast udaj się do obsługi klienta - pracownicy wydadzą ogłoszenie przez głośniki, które słychać na całej hali.

Zawsze mniej przy sobie kolorowe zdjęcie swojego dziecka. Na wierzchu trzymaj historię medyczną i stomatologiczną. Na wszelki wypadek zbierz odciski palców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Dziewczynka uniknęła porwania. Wykazała się sprytem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze